Przejdź do treści

Pomnik Inki - pierwszy w Stolicy







Pomnik "Inki" Danuty Siedzikówny sanitariuszki z oddziału "Łupaszki" zostanie dzisiaj odsłonięty na warszawskiej Woli, między kościołem św. Stanisława Biskupa Męczennika, a sąsiadującym z nim gmachem Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Piotra Skargi. Podobne upamiętnienia znajdują się już w Krakowie i w Gdańsku.

Wykonane z brązu popiersie jest repliką tego, które stoi w Krakowie. O godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta, w której będą uczestniczyć m.in. organizacje kombatanckie, przedstawiciele rodzin Żołnierzy Wyklętych i historycy IPN. O godz. 11.00 odsłonięcia popiersia dokona siostrzenica "Inki" Danuta Ciesielska. Przy pomniku zostanie wystawiona warta honorowa, odbędzie się też Apel Poległych. Przewidziane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który objął honorowy patronat nad uroczystością.

Inka” była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1 szwadronie Brygady działającym na Pomorzu. Po aresztowaniu była bita i poniżana. Mimo to odmówiła składania zeznań obciążających członków Armii Krajowej, tzw. Żółnierzy Wyklętych. . Została skazana na śmierć 3 sierpnia nie mając nawet 18 lat. Ostatnimi słowami „Inki” było: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”.

Filmy:
1. Inka - Ja Jedna Zginę [Teatr Telewizji] Sanitariuszka Danuta Siedzikówna
2. Tadek Firma Solo "Inka"
3. INKA. Prezentacja zawiera unikalne fotografie Danuty Siedzikówny, zdjęcia dokumentujące ekshumacje Żołnierzy Niezłomnych pochowanych w kwaterze „Ł” cmentarza powązkowskiego oraz fotografie Narewki - rodzinnej miejscowości "Inki". Piosenka "Inka" jest częścią projektu płyty o Żołnierzach Wyklętych, który realizuje Fundacja "Lampa"
4. Evtis - Zachowałaś Się Jak Trzeba
5. Inka. Muzyka i wykonanie - Rincewindx. Słowa - Barbara Lipińska-Postawa
6. Inka - Andrzej Kołakowski