NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU - Platforma Wideo Gazety Polskiej

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu po ślubowaniu sędzi TK Julii Przyłębskiej

Prezydent Andrzej Duda przyjął w środę rano ślubowanie od sędzi Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Jest ona ostatnią z pięciorga sędziów Trybunału wybranych przez sejmową większość w ubiegłym tygodniu.

"Gratuluję Julii Przyłębskiej objęcia niezwykle ważnego urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wokół wyboru narosło wiele konfliktów oraz nieprawd wypowiadanych w mediach. Trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie: mieliśmy wybory parlamentarne, które zmieniły sytuację polityczną, przekazując władze w ręce opozycji, władzę parlamentarną. Władzę parlamentarną, a także władze rządową, ale przede wszystkim władzę parlamentarną, która wyłania Trybunał Konstytucyjny, wybierając jego sędziów.
Dotąd działo się to w sposób pluralistyczny, co w efekcie zapewniało także pluralizm polityczny. Zapewniali go sędziowie wybierani przez kolejne większości parlamentarne. Do zaburzenia tej sytuacji po raz pierwszy miało dojść w tym roku. Dzisiaj tą legitymację społeczną w wyniku parlamentarnych wyborów, a więc w wyniku demokracji, co chcę z całą mocą podkreślić, posiada inna strona sceny politycznej. I to ona dzisiaj w istocie wyraża wolę wyborców, tej większości wyborców, która ich wybrała. Takie są zasady demokracji . Jeżeli ktoś tych zasad nie chce szanować, proszę bardzo, ale ja proszę o wstrzemięźliwość."