NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU - Platforma Wideo Gazety Polskiej

Rokowań politycznych nie prowadzi się przy kamerach

Kanał YouTube: Telewizja Republika
Program: Informacje,

Telewizja Republika - Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego po spotkaniu z Marszałkiem Sejmu

Nie chcemy nikogo posądzać o akt złej woli, ale wiadomo, że rokowań politycznych nie prowadzi się przy kamerach – powiedział Jarosław Kaczyński po spotkaniu dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego. Nie pojawili się na nim przedstawiciele Kukiz'15 – tak jak PO i Nowoczesna – bo zażądali, aby rozmowy odbyły się przy kamerach, na co Prawo i Sprawiedliwość nie przystało.

We wtorek odbyło się spotkanie dotyczące sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Oprócz Prawa i Sprawiedliwości wzięli w nim udział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz i przedstawiciel partii KORWiN Konrad Berkowicz. Nie przyszedł nikt z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Kukiz'15. Ci ostatni obrazili się, bo nie było kamer.
“ Zakończyło się spotkanie. Nie uczestniczyli w nim niestety przedstawiciele PO, Nowoczesnej, a także Kukiz'15. W tym ostatnim wypadku chodziło o sprawę kamer. My mamy doświadczenia z kamerami. To miało miejsce w 2005 roku, kiedy chodziło o rokowania z PO, wtedy to był akt złej woli. Nie chcemy nikogo posądzać o akt złej woli, ale wiadomo, że rokowań politycznych nie prowadzi się przy kamerach. Żałujemy

– mówił w czasie konferencji prasowej po spotkaniu prezes PiS.

Zapowiedział też, że parlament rozpocznie prace nad projektami ustaw o Trybunale Konstytucyjnym, przygotowanych przez jego ugrupowanie oraz PSL.
“ Rozmowy były bardzo konstruktywne (…). Doszliśmy do wniosku, że można rozpocząć prace – i to w krótkim czasie – nad ustawą, która będzie miała charakter przejściowy, bo chcielibyśmy, żeby ten ostateczny projekt ustawy przygotowali ci eksperci, którzy już pracują, ale teraz są potrzebne szybkie rozwiązania. Te prace – w oparciu o projekty PiS i PSL – powinny się rozpocząć w komisji wymiaru sprawiedliwości. Prawdopodobnie będzie powołana podkomisja

– wyjaśnił Jarosław Kaczyński.

I choć w spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, SLD i Partii Razem, to prezes PiS podkreślił, że nadal są zaproszeni do wspólnej pracy. Postawił jeden warunek.
“ Nie jesteśmy skłonni poważnie traktować projektów, które wprowadzają zasadę, że korporacja prawnicza wyłania członków Trybunału Konstytucyjnego

– powiedział Jarosław Kaczyński, dodając, że jest gotów pójść na kompromis dotyczący wyboru sędziów większością 2/3 głosów. Zaznaczył przy tym, że takie rozwiązanie wymagało by jednak pracy nad Konstytucją.

W Sejmie złożono w sumie pięć projektów zmian prawa dotyczącego TK. Zrobili to: PiS, Nowoczesna oraz KOD – jako obywatelski. Projekt nowelizacji przygotowały też Kukiz'15 i PSL.