NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU

Platforma Wideo Gazety Polskiej

Mościska na Ukrainie - pogrzeb polskich żołnierzy poległych w 1939 r.

W Mościskach na Ukrainie odbył się uroczysty pogrzeb polskich żołnierzy poległych w 1939 roku. W kwaterze żołnierzy polskich spoczęło 25 wojskowych i dwóch oficerów z grupy operacyjnej gen. Kazimierza Sosnkowskiego, w tym z 49. huculskiego pułku strzelców. Ich szczątki odnaleziono dzięki staraniom Fundacji Wolność i Demokracja. Polegli, gdy szli na odsiecz Lwowa. To już kolejny pochówek na cmentarzu w Mościskach. W ubiegłym roku spoczęły na nim szczątki 111 odnalezionych żołnierzy. W ceremonii pogrzebowej, która rozpoczęła się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Mościskach, uczestniczyli m.in.: minister obrony narodowej Rzeczypospolitej Polskiej Antoni Macierewicz, wiceminister obrony Ukrainy Oleh Szewczuk, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, przedstawiciele fundacji Wolność i Demokracja, polscy harcerze i członkowie jednostki strzeleckiej ze Lwowa, konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, Polacy ze Lwowa oraz mieszkańcy Mościsk. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięła także delegacja 22. batalionu piechoty górskiej z Kłodzka; jednostka przejęła tradycje 49. huculskiego pułku strzelców. Na cmentarzu w Mościskach docelowo może być pochowanych nawet pół tysiąca żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.
Relacja tv Krzysztof Siuciak.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.

"Naszym widzom przypominamy, że na terenie RP tylko KRRiT jest jedynym właściwym organem we wszystkich sprawach medialnych usług audiowizualnych - również prezentowanych w systemie vod, czyli na żądanie."