NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU - Platforma Wideo Gazety Polskiej

KONIEC SYSTEMU: Inka, Bury, marsz w Hajnówce. Kto się boi Żołnierzy Niezłomnych?

Kanał YouTube: Dorota Kania
Kanał YouTube: Dorota Kania
Program: Koniec systemu,
Prowadzący: Dorota Kania,

Filmy:

  1. TV Republika "Koniec systemu" odc. 21 cz. 1 "Inka" i "Bury" - kto się boi wyklętych z Podlasia
  2. TV Republika "Koniec systemu" odc. 21 cz. 2 Kto się boi Niezłomnych - rozmowa z Grzegorzem Wasowskim

1 marca 2017 r., obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Środowiska patriotyczne organizują wystawy, rekonstrukcje i marsze, które odbywają się nawet w najmniejszych miejscowościach. To nie podoba się spadkobiercom komuny, którzy nawet za cenę kłamstwa chcą zohydzić pamięć o tych, którzy ginęli w kazamatach stalinowskiej bezpieki. Przez część mediów przelewa się fala nienawiści wobec Wyklętych. 

„Jak to się stało, że jest o nich głośno?” – zastanawiał się na głos na przystanku autobusowym 30 maja 2014 r. jeden z uczestników pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego, na którym pojawili się młodzi ludzie z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. „Przecież wyrzuciliśmy ich z historii, nikt nie miał prawa o nich publicznie mówić, nie mieli swoich grobów. Miało ich nie być” – kontynuował starszy mężczyzna, zwracając się do swojego towarzysza, z którym czekał na autobus. Ta scena, zaobserwowana przez dziennikarkę „Gazety Polskiej”, pokazuje, że ludzie komuny przegrali bitwę o pamięć. Gdy siedem lat temu sejm przyjął inicjatywę śp. prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, chyba nikt wówczas nie przypuszczał, że będzie to miało taki odzew.
Więcej na ten temat w tygodniku „Gazeta Polska”:

Program „Koniec Sytemu” Doroty Kani emitowany jest w każdy wtorek o godz. 21:30 na antenie Telewizji Republika. Powtórki środa 11:20 oraz sobota 9:20. Archiwalne odcinki tego programu można obejrzeć na Facebooku na stronie Koniec Systemu.