NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU - Platforma Wideo Gazety Polskiej

Jesteś studentem? - Legia Akademicka czeka

Kanał YouTube: Gazeta Polska VD

Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło w 2017 roku pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Wczoraj na Politechnice Warszawskiej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie promocyjne Legii. Pokaz dynamiczny przygotowali członkowie stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl. Na jakiej zasadzie działa program szkoleń wojskowych dla studentów Legia Akademicka?

Organizatorem części teoretycznej szkolenia, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej jest Rektor uczelni, która dołączyła do programu „Legia Akademicka”. Część praktyczną wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Możesz zgłosić się do Legii Akademickiej jeśli: Posiadasz obywatelstwo polskie, jesteś studentem uczelni wyższej, przeszedłeś kwalifikację wojskową (lub wyrażasz gotowości aby odbyć kwalifikację wojskową). Wniosek o przystąpienie do programu Legia Akademicka można złożyć na uczelni, która zgłosiła się do projektu pilotażowego. Złóż wniosek na uczelni w swojej okolicy, uczęszczaj na zajęcia teoretyczne (30 godzin), zalicz egzamin z części teoretycznej. Odbierz zaświadczenie o ukończeniu części teoretycznej, złóż na uczelni wniosek o powołanie na ćwiczenia wojskowe, odbierz kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Staw się we wskazanej jednostce wojskowej, odbądź szkolenie i złóż przysięgę wojskową. Masz dwa moduły do wyboru:
podstawowy (21 dni ćwiczeń poligonowych) – będziesz żołnierzem rezerw i podoficerski (42 dni ćwiczeń poligonowych) – będziesz podoficerem rezerwy! Lista uczelini w projekcie zamieszczona jest na tej stronie: http://www.legiaakademicka.mil.pl/lista-uczelni-w-projekcie/
https://www.facebook.com/LegiaAkademickaMON