NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU - Platforma Wideo Gazety Polskiej

Człowiek z betonu, niedokończona historia Jacka M.

Kanał YouTube: Krakowski Klub Wtorkowy

Spotkanie Krakowskiego Klubu Wtorkowego w Pubie Róg Brackiej i Reformackiej, ul. Reformacka 3 we wtorek, 16 października 2018 r.
„Człowiek z betonu, niedokończona historia Jacka M”. 

Sztukę Jarosława Tochowicza czytali: Krzysztof Galos, Blanka Kaczorowska, Jarosław Tochowicz.

***

Pierwowzorem tytułowego „człowieka z betonu” jest prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Nie jest to jednak jego biografia ale metaforyczne przetworzenie majchrowszczyzny w Krakowie. Sztuka opisuje majchrowszczyznę jako nietypową chorobę zjadającą nasze miasto od lat. Człowiek z betonu jest osią, tłem, pierwszym i drugim planem dramatu władzy.
W świecie zwanym Miastem zamknięty układ ludzi ma od dawna przydzielone role i niecne, złowrogie zadania. Kołowrót rządzenia ludzkimi słabościami ciągle rozkręca się, a machina zależności i ukrytych danin wzrasta i umacnia się. 
Na szczycie tej piramidy stoi leniwy pozornie Pelazgos, lubieżny, podstarzały satyr, który rządzi licznymi pomagierami i zausznikami. Jego skuteczne działanie zapewniają mu „betonowe siły przetrwania” i miejscowi dostojnicy oraz wysłannicy zła. Autor przeprowadza swoisty akt anatomiczny na żywym organizmie Miasta, które jest przesycone złem. W sposób poetycki i metaforyczny próbuje zrozumieć fenomen tworzenia się pajęczyny u steru władzy, dokonawszy syntezy motywów oraz aluzji antycznych z bardzo prostacką współczesnością. Co kryje się w jego hybrydzie dramaturgicznej i dokąd zmierza odwaga Autora? Najpierw zapewne do zburzenia zmowy milczenia, a potem do postawienia pytań artystycznych o niemałej sile rażenia.