Przejdź do treści

70 rocznica Powstania w Gettcie






70 lat temu o godz. 6.00 rano 19 kwietnia 1943 oddziały niemieckie dowodzone przez szefa warszawskiej SS i policji płk. Ferdynanda von Sammern-Frankenegga wkroczyły na teren getta z dwóch kierunków: Nalewkami i od skrzyżowania ul. Gęsiej z Zamenhofa. Celem akcji było dokonanie ostatecznej likwidacji getta. Wybuchło powstanie. Żydzi stawili niespodziewanie silny opór, zmuszając niemieckie oddziały do wycofania się. Tego samego dnia dowództwo sił niemieckich objął gen. SS Jürgen Stroop. Grossaktion zakończyła się 16 maja o godzinie 20:15. Dla efektu propagandowego postanowiono zakończyć walki wysadzeniem w powietrze Wielkiej Synagogi przy ulicy Tłomackie, dokonał tego osobiście Jürgen Stroop.
Po upadku powstania nastąpiła ostateczna eksterminacja mieszkańców getta i jego zniszczenie, nadzorowane przez generała Stroopa. Na terenie „pustyni kamienno-ceglanej”, w którą Niemcy zmienili dzielnicę, przeprowadzane były masowe egzekucje mieszkańców Warszawy (polskich więźniów politycznych oraz Żydów schwytanych po „aryjskiej stronie”). Ponadto od lata 1943 w okolicach ulicy Gęsiej zaczął funkcjonować niemiecki obóz koncentracyjny – tzw. Konzentrationslager Warschau.
Filmy:
1. Film z warszawskiego getta zrealizowany na osobiste zlecenie Goebbelsa. Okazał on się tak drastyczny, że nie został użyty nawet przez hitlerowskich propagandzistów z obawy przed wywołaniem współczucia u widza. Zamieszczony tutaj fragment pochodzi z filmu dokumentalnego "Anatomia Hitlerowskiej Zbrodni"
2. Getto warszawskie - liczący 450 tys. mieszkańców symbol zniewolenia i cierpienia warszawskich Żydów.
Często, getto budzi skojarzenia - to mnie nie dotyczy, odległa przeszłość, nieznane miejsca. Patrząc na stare fotografie nie zastanawiamy się gdzie dokonało się to cierpienie. Często okazuje się, że są to dobrze znane nam ulice - blisko pracy, przyjaciół, ulubionych sklepów. Nie wszyscy wiedzą, że getto stanowiło 1/4 Śródmieścia Warszawy. Na filmie m.in. zdjęcia porównawcze, audycja radiowa gen. W.Sikorskiego o wybuchu powstania w getcie, trochę liczb.
3. Kolorowy film z warszawskiego Getta pochodzący z 1939 roku. Obraz znajduje się w amerykańskim muzeum holokaustu.
4. Getto żydowskie utworzone w Warszawie przez niemieckich morderców
5. Le Ghetto de Varsovie - Voici une vidéo sur le ghetto de Varsovie, retraçant son histoire et ses horreurs, utilisant images d'archives et commentaires sérieux. (Vidéo réalisée dans le cadre de l'épreuve d'histoire des arts proposée aux élèves de 3e dans les collèges de France)