Przejdź do treści

37 lat temu powstał KOR



Redakcja vod: 37 lat temu, w reakcji na na represje, które w 1976 r. spotkały protestujących robotników z Radomia, Ursusa i Płocka powstał Komitet Obrony Robotników (KOR). Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom. Inicjatorami powstania KOR byli: Piotr Naimski, Wojciech Onyszkiewicz i Antoni Macierewicz, który był także pomysłodawcą nazwy.

Komitet Obrony Robotników formalnie powstał 23 września 1976 r. Był jednym z najważniejszych ugrupowań, które stało się intelektualną i organizacyjną podstawą dla pierwszych za „żelazną kurtyną” wolnych związków zawodowych i ruchu solidarnościowego. W 1977 r. ugrupowanie przekształciło się w Komitet Samoobrony Społecznej „KOR”, który zakończył swoją działalność w 1981 roku na I Krajowym Zjeździe NSZZ „Solidarność”.

W zgodnej opinii historyków, KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom. Swoje główne cele KOR sformułował właśnie 23 września 1976 roku w Apelu, którego treść poruszała kwestie: amnestii dla skazanych za udział w demonstracjach w czerwcu 1976, przyjęcia osób represjonowanych do pracy, ujawnienia pełnych rozmiarów represji, ukarania winnych naruszenia prawa wobec demonstrantów oraz powołania komisji poselskiej ds. zbadania i publicznego ujawnienia wypadków łamania prawa przez organa władzy w związku z w/w wydarzeniami.

Działalność Komitetu Obrony Robotników obejmowała trzy zasadnicze płaszczyzny: pomoc finansową, pomoc prawną i lekarską oraz informowanie opinii publicznej o represjach. Członkowie i współpracownicy KOR starali się dotrzeć do rodzin represjonowanych robotników, przekazać im pomoc materialną, skontaktować z adwokatami, którzy gotowi byli udzielić obrony w procesach karnych i reprezentować w procesach pracowniczych. Uczestniczyli także w rozprawach sądowych w charakterze publiczności i walczyli o ich jawność.

W 37. rocznicę przypominamy już archiwalny zapis z 2011 roku. W Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników połączone z zapowiedzią książki "Całym życiem pełnić służbę: Nieznana historia KOR".
W spotkaniu uczestniczyli współzałożyciele Komitetu Obrony Robotników: Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, a także ci, którzy byli związani z 1 Warszawską Drużyną Harcerską im. Romualda Traugutta ("Czarną Jedynką") - Ludwik Dorn, Krzysztof Łączyński, Wojciech Fałkowski, Marcin Gugulski. W trakcie dyskusji dołączył także Zbigniew Romaszewski. Film:
1. Spotkanie z okazji 35. rocznicy powstania KOR (23.09.2011) opublikował grzegorzkut
2. Początki KOR opublikował MuzHPtv