Przejdź do treści

Koncert Podziemna Armia Powraca (L. Czajkowski, P. Piekarczyk, J. Zelnik)


To był ważny i pamiętny koncert. To było wyjątkowe spotkanie artystów, których połączyła idea prawdziwego patriotyzmu.
Relacja tv portal Blogpress.pl Katedra Warszawsko-Praska św. Floriana (2.03.2014)

Przypominamy - twórcami tego patriotycznego projektu muzycznego, oddającymi hołd Żołnierzom Wyklętym, są: Leszek Czajkowski, Andrzej Perkman, Paweł Piekarczyk, Jan Pietrzak i Jerzy Zelnik.

Płyta składa się z 21 ballad sentymentalnych, ale też melodyjnych, energicznych utworów. Artyści czasem recytują, czasem nawet wykrzykują swój hołd złożony tym, którzy w tragicznych czasach próby zachowali honor. Jest tu z jednej strony duma z walki Żołnierzy Wyklętych, z drugiej przyrzeczenie pamięci o zbrodni Armii Czerwonej. „Precz z komunizmem, z Moskwą precz. Niech żyje Pospolita Rzecz!” – słyszymy w utworze „Precz z komunizmem”.

– Choć odmówiono im nawet prawa do pochówku, skrywając miejsca i imiona, dzisiaj powracają, aby nam przypomnieć, jak żyć i pracować dla Polski i jak należy ją miłować. Odradzają się także w pieśni, muzyce i poezji poprzez tę płytę –powiedział o płycie „Żołnierze Niezłomni. Podziemna Armia powraca” Bogusław Nizieński, kawaler Orderu Orła Białego, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.

Pracę nad płytą rozpoczął Leszek Czajkowski, który zainspirowany hasłem obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych w ubiegłym roku napisał piosenkę „Podziemna Armia Powraca”. – Nasz projekt tym różni się od pozostałych, że nie opisuje autentycznych, historycznych postaci, a składa się z fragmentów prawdziwych zdarzeń i życiorysów.

Bohaterowie piosenek to postaci fikcyjne, ale silnie osadzone w epoce i w tamtych realiach – mówił wtedy „Codziennej”. – Najważniejsze jest dla mnie uczczenie żołnierzy powstania antykomunistycznego i antysowieckiego oraz propagowanie wiedzy na temat tego powstania. Wielu Polaków, zwłaszcza młodych Polaków, nie wie, że takie powstanie miało miejsce, ani tego, jak wspaniali ludzie brali w nim udział. A nie wiedząc, tracą wiele. Staramy się wyrównać ten deficyt – mówił „Codziennej” Paweł Piekarczyk.

Przedpremierowa prezentacja utworów odbyła się we wrześniu ubiegłego roku w naszej redakcji. Patronat nad płytą ma m.in. „Gazeta Polska Codziennie”.