Przejdź do treści

"Ta władza oszukuje, nie dajcie się zwieść..."


Władza występuje przeciwko obywatelom, zabiera im prawo do pracy, do normalnego życia, czego przykładem jest górnictwo - powiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej przed Kopalnią Wujek w Katowicach. Prezes PiS mówił tez o podniesieniu wieku emerytalnego. Uważa, że narusza to prawa nabyte osób pracujących w momencie wejścia w życie nowelizacji ustawy emerytalnej, a w przypadku kobiet jest sprzeczne z zasadami humanitaryzmu.
Kaczyński zaznaczył, że Kopalnia Wujek to "symbol ciężkiej pracy właściwej dla Śląska, symbol walki i heroizmu, obrony wolności". Podkreślił, że tu górnicy stawali do walki przeciwko tym, "którzy zabierali im prawo do normalnego życia".

- Po tylu latach, władza, choć oczywiście innymi metodami, nie używając broni, występuje przeciwko obywatelom, zabiera im prawo do pracy, ten przywilej i prawo, jakim jest praca, prawo do normalnego życia. Nie strzela, ale oszukuje. Ta władza oszukuje obywateli - podkreślił szef PiS.

- Sprawy węgla, górnictwa są tutaj bardzo dobrym przykładem - dodał. Kaczyński pytał, co Donald Tusk i kandydat PO ze Śląska w wyborach do PE Jerzy Buzek uczynili dla górnictwa. - Doprowadzili do likwidacji bardzo wielu kopalni. Mamy zapowiedzi dalszych likwidacji. Mamy przyjęcie pakietu klimatycznego, który jest uderzeniem w polskie górnictwa i całą polską gospodarkę - oświadczył polityk.

Szef PiS za niedopuszczalną uznał sytuację, w której Polska więcej węgla importuje, niż eksportuje. - Kraj, który stał węglem, był znany z wielkiego wydobycia węgla znalazł się w takim stanie. Tego w żadnym wypadku nie możemy zaakceptować - powiedział.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że podniesienie wieku emerytalnego nie dotyczy tylko ludzi, którzy dopiero teraz podejmują pracę. - Dotyczy także tych, którzy pracują już od dziesiątek lat. Ktoś chciał podjąć pracę i podjął ją zakładając, jeśli był kobietą, że będzie miał emeryturę w wieku 60 lat, a jeśli był mężczyzną - w wieku 65 lat i nagle mu to prawo odebrano - mówił.

Pod koniec kwietnia ok. 10 tys. górników manifestowało na ulicach Katowic, domagając się od rządu planu ratunkowego dla branży. Szczególny niepokój górników budzi sytuacja w Kompanii Węglowej, która w ub. roku straciła na sprzedaży węgla ponad 1 mld zł. Tydzień temu w części kopalń Kompanii wstrzymano na kilka dni wydobycie, by nie powiększać ilości niesprzedanego surowca zalegającego na zwałach. Choć nie potwierdza tego zarząd firmy, w ocenie związkowców możliwe są kolejne przestoje, które w konsekwencji mogą skutkować zamykaniem kopalń.

Górnicy z Wujka zastrajkowali 13 grudnia 1981 r., domagając się uwolnienia przewodniczącego kopalnianej Solidarności Jana Ludwiczaka. Potem zażądali też m.in. zniesienia stanu wojennego i zwolnienia wszystkich internowanych. 16 grudnia milicja i wojsko otoczyły kopalnię. W czasie szturmowania zakładu padły strzały. Na miejscu zginęło sześciu górników, trzej inni zmarli później na skutek odniesionych ran.

Film: Jarosław Kaczyński: Ta Władza Oszukuje Obywateli (07.05.2014) opublikował ArtiqbForever1