NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU - Platforma Wideo Gazety Polskiej

Tylko u nas / Cały film - Niewyjaśnione morderstwo z czasów PRL - Emil Barchański

„Grupa D Departament IV. Ofiary Morderstw PRL” jest dokumentalnym serialem fabularyzowanym, przedstawiającym niewyjaśnione do dziś morderstwa opozycjonistów i księży z czasów PRL.
 
Producentem jest Fundacja Niezależne Media.
 
Emil Barchański wraz z kolegami z konspiracyjnej organizacji „Piłsudczycy” zdobyli się na czyn niesłychany, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego, w lutym 1982 roku podpalili i oblali czerwoną farbą znienawidzony przez Warszawiaków pomnik symbol Feliksa Dzierżyńskiego. Złapany, bity i torturowany chłopak przyznał się do winy, ale zeznając przed sądem jako świadek w sprawie swoich kolegów odwołał swoje zeznania i opowiedział przed sądem i światową prasą o brutalnym przebiegu śledztwa. Tego SB mu nie mogła darować. Kilka tygodni po procesie zwłoki Emila Barchańskiego znaleziono w Wiśle.
 
Śmierć Emila Barchańskiego pozostaje niewyjaśniona aż do dziś. Wątpliwości budzi tu wszystko – od tego, w jaki sposób mógł zginąć Emil. Czy zwłoki rzeczywiście przypadkowo znalazł ORMO, jak się z nimi obchodzono po odnalezieniu. Czy komuś z aparatu bezpieczeństwa mogło zależeć na uciszeniu Emila? Czy może próbowano go tylko nastraszyć, skłonić do zmiany zeznań?  Do dziś nie wyjaśniono jego tajemniczej śmierci. Czy kiedykolwiek poznamy prawdę?