NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU - Platforma Wideo Gazety Polskiej

Laureaci Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO - "Łączniczka Danusia"

Jury I Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego „OKNO” wybrało najlepsze filmy. Grand Prix festiwalu otrzymał film Artura Pilarczyka.

W ramach festiwalu zgłoszono 18 filmów, spośród których do konkursu zakwalifikowano 8. Nadesłane na Festiwal filmy pokazały, jak ogromne są obszary ukrywanej, nieopisanej rzeczywistości poza polem widzenia dyskursu publicznego. Niezależnie od różnic jakościowych, technicznych i warsztatowych w nadesłanych filmach, każdy z nich pokazuje nieznane fakty historyczne, zapomnianych ludzi i tematy współczesne, nieobecne w mediach głównego nurtu. Twórcy działali w interesie społecznym, najczęściej kręcąc filmy za własne lub zdobywane z trudem środki finansowe.

Grand Prix - film „Pani Weronika i jej chłopcy”, reż. Artur Pilarczyk
- za pokazanie środkami filmowymi ludzi, których Polska opuściła, mimo że oni przy niej trwają. Bohaterka filmu podtrzymuje więź bardzo już starych żołnierzy II RP zamieszkałych na dzisiejszej Białorusi z Macierzą, przeciwdziałając zacieraniu pamięci o prawdziwej Polsce, o którą walczyli. Film ukazuje wzruszającą symbolikę polskości, podtrzymywanej przez odchodzących już żołnierzy podwójnie wyklętych.

Wyróżnienia

1. „Łączniczka Danusia”, reż. Grzegorz Kutermankiewicz
- za bezpretensjonalne i lapidarne ukazanie dramatu bohaterki, reprezentującej pokolenie ludzi walczących o Polskę w II wojnie światowej i Powstaniu, a których dzisiejsze państwo polskie doprowadziło do nędzy i upodlenia.

2. „Zapomniane męczeństwo”, reż. Jolanta Hajdasz
- za wydobycie z cienia i zapomnienia jednej z kluczowych postaci historii Polski i Kościoła w Polsce w XX wieku, osoby duchownego i hierarchy, współpracującego z Prymasem Stefanem Wyszyńskim i papieżem Janem Pawłem II; życie jego niesie istotne przesłanie dla współczesnych i stanowi wzór właściwej postawy moralnej w świecie, w którym roi się od fałszywych autorytetów.

Ponadto przyznano dwie nagrody specjalne.
-Nagroda specjalna Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
„Pani Weronika i jej chłopcy”, reż. Artur Pilarczyk
- za filmowe ukazanie świadka żywej wiary.

Nagroda specjalna Obywatelskiej Komisji Etyki Mediów
„Już niedługo”, reż. Krzysztof Siuciak i Piotr Bugajewski
- za pokazanie wyprawy 5 tys. Polaków na Węgry, aby wesprzeć je w sporze z Unią Europejską, całkowicie przemilczanej w mediach głównego nurtu, dzięki czemu film wzbogacił naszą wiedzę o świecie o ważne wydarzenia, które stały się przedmiotem manipulacji.

Jurorzy są wdzięczni wszystkim Twórcom za podjęcie wysiłku ukazania zapoznanej, zapomnianej i reglamentowanej rzeczywistości oraz prawdziwych bohaterów, zasługujących na uznanie i naszą troskliwą uwagę i pamięć.

Festiwal zorganizowany został przez Kongres Mediów Niezależnych we współpracy z Prezydentem Ełku Tomaszem Andrukiewiczem i pod honorowym patronatem biskupa ełckiego Jerzego Mazura.

Jury: Krzysztof Czabański – przewodniczący, Teresa Bochwic, Grzegorz Braun, Mateusz Dzieduszycki, Jerzy Jachowicz, Elżbieta Królikowska-Avis, Anna T. Pietraszek, Ewa Stankiewicz, Jerzy Targalski, Piotr Zarębski

Redakcja VOD gratuluje organizatorom i uczestnikom przeprowadzenia tak udanej imprezy. Gratulujemy wszystkim laureatom, a szczególnie naszym kolegom Krzysztofowi Siuciakowi i Piotrowi Bugajewskiemu - postaramy się ich nagrodzony film "Już niedługo" wydać na płycie dołączonej do Gazety Polskiej.

Tymczasem prezentujemy uhonorowany pierwszym wyróżnieniem film Grzegorza Kutermankiewicza "Łączniczka Danusia".