NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU - Platforma Wideo Gazety Polskiej

"Przemyśleć Polskę" - Fedyszak-Radziejowska, Zybertowicz

Kanał YouTube: Blogpressportal

W klubie Ronina odbyło się spotkanie z dr Barbarą Fedyszak-Radziejowską, autorką książki "Przemyśleć Polskę". Komentatorem był prof. Andrzej Zybertowicz.

“Moi rodacy obalili Okrągły Stół, ale pozwoliliśmy sobie narzucić narrację, że nie odnieśliśmy żadnego sukcesu, że cały proces transformacji to było trzydziestu panów przy Okrągłym Stole, a nie miliony Polaków. Niemcy opowiadają sobie o tysiącach Niemców, którzy obalają berliński mur, Czesi opowiadają o placu Waclava, na którym tysiące Czechów wołało: Havel na hrad, a to daje obu narodom poczucie sukcesu, poczucie własnej wartości – to my obaliliśmy komunizm. Co mają sobie opowiadać Polacy, których w Solidarności było 9 milionów? Że trzydziestu panów przy Okrągłym Stole przeprowadziło ich, takich nieudanych, niedorobionych, do III Rzeczpospolitej?”.

“Chciałabym, żeby ta książka była w stanie przekonać czytelników, że tym czego dzisiaj potrzebujemy, to jest wzmocnienie naszej tożsamości narodowej, bo kluczem do naszych problemów jest sprawna demokracja, a żeby ona funkcjonowała, żebyśmy się podzielili bez wojny domowej, bez nienawiści i bez wzajemnej pogardy, to musimy najpierw zbudować bardzo mocną tożsamość narodową. A tym czego deficyt nam najbardziej przeszkadza w rozwiązywaniu problemów to jest poczucie własnej wartości”

. – stwierdziła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

Prof. Andrzej Zybertowicz powiedział na wstępie swojej wypowiedzi, że zazdrości autorce “Przemyśleć Polskę” tytułu tej publikacji. Trudno by było wymyślić lepszy w obecnej sytuacji – dodał. – To oznacza przemyśleć siebie. Jak zauważył osobą najczęściej wymienianą w tej publikacji jest Jan Paweł II, a pojęcia, które są przywoływane to: wartość, odwaga, tradycja, prawda, wiara we własne siły.

Książkę można kupić w księgarni wysyłkowej wydawcy:"Przemyśleć Polskę" dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej
Relacja tv portal Blogpress.pl