Skip to main content

Protest polsko - litewsko - ukraiński w Chicago

Wielobarwna manifestacja (13.09.2014) w centrum Chicago z flagami Polski, Ukrainy, Litwy i USA domagała się zaprzestania rosyjskiej agresji na Ukrainie, pomocy gospodarczej i uzbrojenia dla Kijowa. Na demonstracji zorganizowanej przez Klub Gazety Polskiej Chicago II przemawiał szef Kongresu Ukraińskiego na stan Illinois Alex Striltschuk, Konsul Ukrainy w Chicago oraz konsul generalny Litwy Marijus Gudynas. Gościem honorowym był redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. Przemawiający Ukraińcy podkreślali konieczność ukarania Putina za smoleńską zbrodnię. Przypomnieli też masakrę Polaków w Katyniu. Z kolei Polacy nawoływali do zwiększenia zaangażowania zachodnich rządów w pomoc Ukrainie.

Modlitwę za ofiary rosyjskiego terroryzmu odmówili ksiądz katolicki z Ukrainy (Polak) i prawosławny (Ukrainiec) z Chicago. Odśpiewano hymny USA, Polski, Litwy i Ukrainy.

Przedstawiciele wspólnot narodowych umówili się, że sobotnia demonstracja jest początkiem współpracy, a w przyszłości zamierzają koordynować działania.

Głównym organizatorem demonstracji była szefowa Klubu „GP” w Chicago Agata Mikołajczyk. Wieczorem członkowie Klubu „GP” w Chicago odmówili różaniec fatimski za nawrócenie Rosji i pokój na świecie.