Przejdź do treści

Ruch Kontroli Wyborów - Niepokalanów


Niepokalanów-Msza Św. Społeczny Ruch Kontroli Wyborów 14.03.2015r.
Około 700 osób wzięło udział w II Konferencji Ruchu Kontroli Wyborów w Niepokalanowie. W jego trakcie odbyło się szkolenie wolontariuszy, którzy zgłosili akces do RKW. - Przed nami stoi zadanie stworzenia struktur powiatowych i przygotowanie ludzi do uniemożliwienia fałszerstw w komisjach okręgowych – zaznacza jeden z inicjatorów Ruchu dr Jerzy Targalski.

Po uroczystej Mszy Świętej w bazylice w Niepokalanowie, w salach udostępnionych przez zakon franciszkanów, odbyło się szkolenie przybyłych z całej Polski wolontariuszy, członków obywatelskich stowarzyszeń oraz reprezentantów kilku komitetów wyborczych.

W pierwszej części spotkania organizatorzy mówili jak przygotować się do roli męża zaufania, jakie pułapki czekają na członków komisji patrzących krytycznie na proces wyborczy. - Należy się odpowiednio przygotować do tego dnia, jak do wojny, to będzie szczególny dzień naszej pokojowej wojny – zaznaczył Marcin Dybowski z Krucjaty Różańcowej. – Członkowie komisji często bywają bardzo mili, chcą nas wyręczyć, dają do podpisania karty in blanco, zaznaczając, że robią to po to, żeby nam było wygodnie – zaznaczyła w swojej prelekcji Dorota Stańczyk, członek Katowickiego Klubu Gazety Polskiej, która ujawniła jedną z wyborczych afer dotyczących unieważnienia 130.000 głosów w komisji, której była przewodniczącą. – To jest w dużej mierze wojna psychologiczna, musimy być czujni - podkreśliła młoda aktywistka.

Organizatorzy przedstawili szczegóły dotyczące zmian prawnych i organizacyjnych w spisie wyborców.

Podczas drugiej części spotkania organizatorzy zaprezentowali schemat systemu niezależnego podsumowania wyników wyborczych na poszczególnych szczeblach. O roli lokalnych i centralnych mediów mówiła Dorota Kania z „Gazety Polskiej ”.
- Musimy zaktywizować lokalne media, każdy dziennikarz reprezentowany tzw. dziennikarstwo obywatelskie musi zaopatrzyć się w legitymacje dziennikarską i publikować reportaże z poszczególnych komisji wyborczych, oni muszą mieć świadomość, że patrzymy im na ręce – mówiła Kania. - Dowiadujmy się kim są poszczególni komisarze wyborczy- dodała autorka bestselerowych „Resortowych Dzieci”. Teraz naszym najważniejszym zadaniem jest zmobilizowanie kilkudziesięciu tysięcy kolejnych osób i uświadomienie im, że muszą się do tego bardzo dobrze przygotować - komentowała konferencję jedna z organizatorek Ewa Stankiewicz. – Wolontariusze muszą być przygotowani do samodzielnego podliczania głosów, przygotowujemy dwa systemy podliczania głosów: system ręczny i komputerowy – zaznacza.

– To, czy się nam uda zależy od aktywności całego społeczeństwa – podkreśla Józef Orzeł z warszawskiego Klubu Ronina, który podkreślił, że RKW będzie ściśle współpracował z Korpusem Ochrony Wyborów Prawa i Sprawiedliwości - Zawarliśmy porozumienie z Korpusem, mamy pierwsze ustalenia dotyczące naszej współpracy – zaznaczył Orzeł.

- Przed nami teraz najważniejsze zadanie, stworzenie struktur powiatowych i przygotowanie ludzi do uniemożliwienia fałszerstw w komisjach okręgowych. W głównych miastach Polski odbędą się szkolenia, będziemy badali przeszłość komisarzy wyborczych, ich dokonania – zaznacza dr Jerzy Targalski, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z organizatorów RKW. - Każda cnota być bowiem nagrodzona – zaznacza ironicznie. - Praca komisji będzie nadzorowana przez dziennikarzy tak, żeby fałszowanie wyborów sprawiało im tyle kłopotów, żeby z niego zrezygnowali. Każdy kto chce zostać członkiem komisji i chce przypilnować wyborów, może skontaktować się z organizatorami wysyłając e-mail pod adres: biuro@stopfalszowaniuwyborow.pl