Skip to main content

Zobacz jak para prezydencka czytała dzieciom i jak było na "Dudaskach" :)

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" Prezydent Andrzej Duda w czwartek w Lubniu wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcał dzieci do czytania. Prezydent przeczytał im fragment książki "Przez stulecia", będącej zbiorem 100 opowiadań, baśni i legend z historii Polski. Jak podkreślił, w Polsce napisano wiele książek, które uczą braterstwa, przyjaźni, miłości ojczyzny. Agata Kornhauser-Duda, przed przeczytaniem fragmentu książki Otrfieada Preusslera "Mała czarownica", podkreśliła zalety czytania.

"Zgodnie z tradycją, w Zakopanem w tłusty czwartek muzykują dudziarze z Podhala, Słowacji, Czech i Szkocji. Tym razem na widowni Zakopiańskiego Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej zasiadła para prezydencka. Górale zgotowali Andrzejowi Dudzie i jego małżonce gorące powitanie. Wielu z nich przybyło przed Zakopiańskie Centrum Edukacji w strojach regionalnych. Głowa Państwa powitana została m.in. przez burmistrza Zakopanego Leszka Dorulę, starostę Piotra Bąka i ich zastępców. Podczas zeszłorocznego koncertu w Zakopanem, Andrzej Duda, jeszcze jako kandydat na prezydenta, obiecał, że jeśli wygra wybory powróci pod Giewont za rok. Tak też się stało. Na koncert przybył w towarzystwie małżonki Agaty Kornhauser - Dudy, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i ministra kancelarii prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego.

Koncert „Dudaski Tłusty Czwartek” jest wyjątkową okazją, aby posłuchać autentycznej ludowej dudziarskiej muzyki oraz poznać tajniki budowy niezwykłych instrumentów. Celem wydarzenia jest kultywowanie dudziarskiej tradycji oraz popularyzowanie dud podhalańskich, które widnieją na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Głównymi organizatorami koncertu są burmistrz Zakopanego Leszek Dorula oraz Jan Karpiel Bułecka.

– Jeszcze raz chciałem podziękować za to, że podtrzymujecie tę tradycję – powiedział podczas koncertu prezydent Andrzej Duda. Odniósł się również do podobieństwa wyznawanych przez siebie i górali wartości. – Tu przyjeżdżam właśnie, żeby się podładować, właśnie w świecie waszej tradycji, w świecie waszych wartości, gdzie to wszystko, co najważniejsze, czyli miłość do ojczyzny, czyli miłość do ziemi, do ojcowizny, do krzyża na Giewoncie, poczucie tego, jak on jest ważny cały czas trwa i będzie trwała. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję – dodał. Prezydent obiecał również, że będzie często odwiedzał Podhale." (za portalem goral.info.pl tekst Anna Gródek)