Skip to main content

Honor mi nie pozwala

Spotkanie Krakowskiego Klubu Wtorkowego w Pubie Róg Brackiej i Reformackiej, ul. Reformacka 3 we wtorek, 10 maja 2016 r
„Honor mi nie pozwala”.
Gościem Klubu był Wacław Holewiński (pisarz, prawnik, wydawca, redaktor, działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny w PRL). Spotkanie prowadził Tomasz Kornaś.

***
W styczniu 1945 roku Stanisław Ostwind-Zuzga, major Narodowych Sił Zbrojnych, zostaje aresztowany. Urząd Bezpieczeństwa przewozi go do aresztu w Otwocku i tam torturami próbuje zmusić do współpracy z Sowietami. Major nie daje się złamać. Miesiąc później zostaje zamordowany.
Stanisław Ostwind to postać wyjątkowa. I dla wielu niewygodna. Żyd, legionista, policjant, żołnierz oskarżanych o faszyzm Narodowych Sił Zbrojnych. Patriota. Książka „Honor mi nie pozwala” jest zapisem historii majora, Żołnierza Wyklętego. Autor nadał jej formę listów, jakie bohater, Ostwind, pisze do ukochanej żony. Listy te są wyznaniem miłości, a zarazem spowiedzią człowieka, który spogląda na swoje życie, szukając odpowiedzi na dręczące go pytania: Czym jest polskość i patriotyzm? Co to znaczy być Żydem i Polakiem jednocześnie? Czym wreszcie jest honor?