Przejdź do treści

Premiera filmu "Smoleńsk" - od 9. września w kinach


W poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Smoleńsk”. Wśród gości byli prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W uroczystej premierze wzięli również udział członkowie rodzin ofiar smoleńskiej tragedii, ministrowie – m.in. minister kultury Piotr Gliński, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także twórcy oraz odtwórcy głównych ról w filmie.
“ Smoleńsk zmienił nasze życie, najboleśniej doświadczyły tego rodziny, ale też my wszyscy. Teraz żyjemy w nowej rzeczywistości. Kiedy państwo zawiodło, wielu z nas dziennikarzy dokumentalistów, ludzi kultury, postanowiło się upomnieć o prawdę. Przy powstawaniu filmu pomogło wielu ludzi dobrej woli. I dla nich też należą się brawa – mówił do zgromadzonych w Teatrze Wielkim przed projekcją filmu Jan Pospieszalski. Wcześniej, w jednym z wywiadów, reżyser Andrzej Krauze powiedział:
“ Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy. Ten film jest moim najbardziej osobistym filmem – dodawał Krauze.
W obsadzie „Smoleńska” znaleźli się, m.in.: Beata Fido, Maciej Półtorak, Redbad Klijnstra i Jerzy Zelnik oraz odtwórcy ról pary prezydenckiej – Lech Łotocki i Ewa Dałkowska. Film trafi do kin w całej Polsce dzień przed kolejną miesięcznicą – 9 września. „Smoleńsk” powstał na podstawie scenariusza autorstwa Antoniego Krauze, Tomasza Łysiaka, Macieja Pawlickiego i Marcina Wolskiego.

Filmy:
1. SMOLEŃSK: reżyser i aktorzy o filmie. Reżyser Antoni Krauze oraz aktorzy - Lech Łotocki i Ewa Dałkowska - odtwórcy ról pary prezydenckiej - opowiadają o filmie SMOLEŃSK (w kinach od 9 września 2016 roku).
2. Uroczysta premiera filmu "Smoleńsk"
3. Telewizja Republika - PREMIERA "SMOLEŃSKA" 2016-09-05
4. Lech Łotocki (jako Prezydent )o filmie SMOLEŃSK przed premierą - Poranek TVP INFO
5. SMOLEŃSK - zwiastun prawdziwa historia