Skip to main content

Wygrał Federer ale obaj są mistrzami

Rozstawiony z "17" Roger Federer pokonał hiszpańskiego tenisistę Rafaela Nadala (9.) 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 w finale turnieju Australian Open. Szwajcar wywalczył 18. tytuł wielkoszlemowy, poprawiając własny rekord w męskim singlu. W Melbourne zwyciężył po raz piąty.

Rywalizacja między 35-letnim Federerem i młodszym o pięć lat Nadalem od 2004 roku dostarcza fanom tenisa ciekawe i emocjonujące pojedynki. Pod tym względem ich 35. konfrontacja również nie zawiodła.

Obaj gracze w ubiegłym roku przeżywali trudne chwile. Przewlekłe kłopoty zdrowotne zmusiły ich do skrócenia sezonu, co wpłynęło na pogorszenie ich sytuacji w światowym rankingu.

Finałowy mecz toczył się w szybkim tempie. Cztery pierwsze sety zawodnicy wygrywali na przemian, a losy każdej z tych partii wyjaśniały się przeważnie już w połowie.

Decydująca odsłona przyniosła najwięcej emocji. Wyżej notowany z zawodników rozpoczął ją "breakiem". Przy własnym podaniu w krótkim czasie cztery razy bronił się przed stratą podania. Robił to skutecznie i prowadził 3:1. Federer jednak nie rezygnował i kibice obejrzeli kilka długich wymian, w których nie brakowało popisowych zagrań z obu stron. Szwajcar dopiął swego - przełamał rywala przy stanie 2:3, a potem kontynuował dobrą passę.

Kluczowy okazał się ósmy gem. Hiszpan cztery razy wybronił się w nim przed "breakiem", ale za piątym już mu się nie udało. Później sam miał okazję na zmniejszenie strat za sprawą "breaka", ale dobrze serwujący tego dnia Szwajcar nie pozwolił na to. W ostatniej akcji posłał piłkę w okolice linii bocznej. Nadal poprosił o challenge, ale okazało się, że punkt należy się starszemu z graczy. Federer zaczął celebrację sukcesu, a potem po jego policzkach popłynęły łzy wzruszenia.

Spotkanie trwało trzy godziny i 37 minut. Szwajcar posłał 20 asów, a jego przeciwnik cztery. Pierwszy miał 73 uderzenia wygrywające i 35 niewymuszonych błędów, drugi - odpowiednio - 57 i 28.

Dzięki dobrym wynikom w tegorocznym starcie w Australii obaj awansują w poniedziałkowym notowaniu rankingu ATP. Szwajcar przesunie się na z 17. na 10. miejsce, a Nadal z dziewiątego na szóste.

Wynik finału gry pojedynczej mężczyzn:
Roger Federer (Szwajcaria, 17) - Rafael Nadal (Hiszpania, 9) 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3.