Skip to main content

Burzliwa dyskusja w programie Michała Rachonia. „To wojna z islamem i właśnie widzimy jej konsekwencje”Burzliwa dyskusja wywiązała się w telewizyjnym studio „Minęła 20” na antenie TVP Info. Odnosząc się do ostatnich wydarzeń i rosnącej liczby zamachów terrorystycznych Miriam Shaded wprost stwierdziła, że można już mówić wojnie islamu z cywilizacją zachodnią i jej konsekwencjach. Z kolei dr Jerzy Targalski zwracał uwagę, że zbyt wiele w kwestii walki z terroryzmem dzieje się na płaszczyźnie rozmów i ustaleń, a zbyt mało przechodzi się do działania.

 Według dr. Targalskiego media i politycy robią, co tylko mogą, aby nie nazywać sprawy po imieniu.  Unika się zatem informacji o terrorystach i zamachach, a w zamian podaje się wzmianki o incydentach i ich sprawcach. Również w kwestii informowania o rzeczywistym pochodzeniu zamachowców media we Francji, Niemczech, czy Wielkiej Brytanii przeważnie starają się unikać skojarzeń z imigrantami. 

“ - Łatwiej jest nieco zmienić słowa, żeby dalej nic nie robić. Wszystko się odbywa na poziomie gadania, a nie na poziomie działania. Jeśli chodzi o zamach w Londynie, to były sygnały, że człowiek się radykalizuje i może dokonać zamachu. Policja to wszystko wiedziała i nic nie robiła... ukrywała to. Jeśli takie informacje są ukrywane, to czego się spodziewać – podsumowuje dr Targalski.