Przejdź do treści

Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia srebra w trójwymiarze. Tarnowskie Góry


40 lat temu otwarto ją dla turystów, teraz podziemną trasę turystyczną Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach można oglądać w sposób dotąd niespotykany. 1740-metrowa trasa wraz z 3 szybami została dokładnie zeskanowana przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Efekt jest niesamowity.

Prace nad skanowaniem podziemnej trasy turystycznej zarządzanej przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej trwały kilka miesięcy. Wykonanie skaningu SMZT zleciło firme Geocartis z Poznania, która specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach. W czasie żmudnych prac zeskanowano nie tylko chodniki, trasę dla łodzi, wyrobiska kopalni, ale także także szyby Anioł, Szczęść Boże i Żmija.

Później dane trafiły do komputera o dużej mocy obliczeniowej, w efekcie czego powstała filmowa, wirtualna wycieczka po kopalni. Dzięki temu obiekt można oglądać z zupełnie innej perspektywy. To niesamowita podróż, która pozwala lepiej zrozumieć podziemną strukturę w odniesieniu do elementów napowierzchniowych.

To pierwszy etap prac. Być może w przyszłości SMZT zdecyduje sie na skanowanie drugiego zabytku industrialnego, czyli Sztolni Czarnego Pstrąga. Będzie także zachęcało właścicieli podziemi, czyli Skarb Państwa do rozpoczęcia programu skanowania tych fragmentów podziemi, które leżą poza trasą turystyczną. Trzeba jednak pamiętać, że to prawdziwy labirynt, którego długość szacowana jest na ponad 150 km. To praca na lata.

Skaning to nie tylko gratka dla turystów, którzy zechcą odwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra, ale także naukowców. Kilkuminutową wycieczkę do wnętrza ziemi poprzedza animacja, która opowiada o początkach górnictwa tarnogórskiego, rewolucji przemysłowej i o powstaniu samej trasy turystycznej. 

Skanowanie Zabytkowej Kopalni Srebra to inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, wsparta przez tarnogórski magistrat oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Zabytkowa Kopalnia Srebra została otwarta dla turystów w 1976 roku. Od tamtej pory zwiedziło ją blisko 2,7 mln osób. Od 2004 roku kopalnia znajduje się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Podziemia kopalni wraz z infrastrukturą szybową są także nominowane do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt to jedna z gwiazd Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego