Przejdź do treści

Jerzy Zalewski - mam w d..ie protesty Obywateli RP przeciwko Marszowi PowstaniaJan Bodakowski - portal Wolnosc24 - Wolność i już!

Film:

  1. Jerzy Zalewski - mam w d..ie protesty Obywateli RP przeciwko Marszowi Powstania
  2. Druga manifestacja przeciwko Marszowi Powstania

We wtorek1 sierpnia ulicami Warszawy przeszedł marsz środowisk narodowych z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na placu Krasińskich na uczestników marszu czekała kontrmanifestacja Obywateli RP. Trzymali transparenty z napisami: "Wstyd", "Warszawa zhańbiona", "Powstańcza krew przelana w walce z faszystami" oraz "Tu są granice przyzwoitości". Manifestanci przeszli z ronda Dmowskiego na pl. de Gaulle'a, następnie Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i ul. Miodową na pl. Krasińskich. Uczestnicy marszu trzymali flagi biało-czerwone; wznosili okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom", "Każdy pocisk - jeden Niemiec" i "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Obok marszu, wzdłuż Alej Jerozolimskich, szła około 20-osobowa kontrmanifestacja Obywateli RP; została ona odgrodzona od manifestantów kordonem policji. Podczas przemarszu pojedyncze osoby próbowały go zakłócić, ale policja nie dopuściła do tego. Ostatnie kilkaset metrów, od ulicy Senatorskiej, aż do placu Krasińskich, manifestanci przeszli w ciszy. Po drugiej stronie pl. Krasińskich, przy wjeździe od ulicy Długiej, na uczestników marszu czekali Obywatele RP, których policja odgrodziła od reszty osób podwójnym kordonem; trzymali oni transparenty, m.in.: "Wstyd", "Warszawa zhańbiona", "Powstańcza krew przelana w walce z faszystami" oraz "Tu są granice przyzwoitości". Kilka osób z marszu narodowców, które próbowały kłócić się z Obywatelami RP, odgradzała od kontrmanifestacji straż marszu. Przedstawiciele środowisk narodowych podczas przemówień na pl. Krasińskich, przekonywali, że ojczyzna, to nie tylko uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale codzienny obowiązek. Ich zdaniem, osoby, które protestują przeciwko obchodzeniu przez narodowców rocznicy Powstania, powinny cofnąć się do szkoły. Uczestnicy marszu odśpiewali też hymn oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Na zakończenie marszu na pl. Krasińskich odbył się koncert polskich raperów.
W kulminacyjnym momencie, na rondzie Dmowskiego, w manifestacji uczestniczyło około 18 tysięcy osób. Zgromadzenie odbyło się spokojnie - powiedział rzecznik Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak.