Skip to main content

Pogromca strażników miejskich, drogówki i sędziów w „Wywiadzie z chuliganem”

Gdy pojawiamy się na rozprawie, by pomóc nieszczęśnikowi, któremu chcą wcisną mandat, to od razu edukacja strażników i sędziów jest na znacznie wyższym poziomie. Jakby ze szkoły podstawowej znaleźli się na uniwerku. Bo jeśli w Internecie pojawia się filmik pokazujący niewłaściwe zachowanie sędziego, to on następny raz już tak nie zrobi. Nie staje się lepszy z miłości dla człowieka, ale kalkuluje na zimno swój interes – opowiada o swojej walce z sądowym bezprawiem Jerzy Lelonkiewicz, który był gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika. Gdy Jerzy Lelonkiewicz z Poznania zamieścił w sieci film „Trumna na kołach czyli czym jeździ policja”, pokazujący stan radiowozu, którego opony nie miały bieżników, a tzw. chlapacze były pourywane, wywołał burzę. Było jasne, że za taki stan pojazdu normalny człowiek dostałby mandat.
- Ten filmik wywołał lokalne trzęsienie ziemi w poznańskiej policji. Nagle znalazły się pieniądze na naprawę radiowozów, przynajmniej drogówki. Wszystkie opony powymieniano
– wspomina Lelonkiewicz, który działa w Stowarzyszeniu Prawo na Drodze. Jak zareagowali na jego akcję policjanci? 
- Oczywiście okazało się, że te problemy były policjantom znane, tylko bali się zwierzchników, więc milczeli. Potem niektórzy z nich bardzo mi dziękowali, ale inni nie byli zachwyceni. Bo gdy ich radiowozy trafiały do warsztatu, szli  na patrol pieszy. A taki patrol jest uważany u nich za najniższy stopień rozwoju patrolu policyjnego – śmieje się Lelonkiewicz. „Ekopatrol” tonie w górach śmieci. Jego filmy pokazujące bezkarność stróżów prawa czy sędziów mają często wydźwięk kabaretowy. Oto przed siedzibą poznańskiej Straży Miejskiej parkuje jej radiowóz z napisem „Ekopatrol”. Przed nim… góra śmieci, których strażnicy nie posprzątali u siebie. Przed Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, gdzie nadmiernie „uwalano” zdających na prawo jazdy, stoją… niezgodne z prawem znaki drogowe. Sędziowie, skazujący obywateli za wykroczenia drogowe, sami przed budynkiem sądu parkują niezgodnie z przepisami. - Jeśli w internecie pojawia się filmik pokazujący niewłaściwe zachowanie sędziego i on ma milion odsłon, to koledzy się z niego śmieją, a prezes wzywa go do siebie. I on następny raz już tak nie robi. Bo on, jak mówi dziś młodzież, się ogarnia. On nie robi się lepszy z miłości dla tego człowieka, ale kalkuluje na zimno swój interes, co mu się bardziej opłaca – opowiada Jerzy Lelonkiewicz. Pokrzywdzony przez sąd… działacz KOD. Gdy jego interwencje stały się lokalnie znane, mieszkańcy zaczęli się do niego zwracać ze swoimi problemami. W podpoznańskim Tarnowie Podgórnym zgłoszono mu, że samochody parkują tuż przy pasach koło szkoły, co stanowi wielkie zagrożenie dla dzieci, które nie widzą, czy coś jedzie. Interweniował na posterunku policji, u komendanta Straży Gminnej i wójta. Miejsca parkingowe przy pasach zlikwidowano. Ale gdy kilka dni później Lelonkiewicz przybył na tam na kontrolę, okazało się, że na miejscu wyłączonym z parkowania stoi akurat… radiowóz policyjny. Ostatnio pomagał uczestnikowi manifestacji KOD w obronie… sądów. 
- Pomagam ostatnio jednemu, co z tą gromnicą tam latał. Jego sprawa z oskarżenia Straży Miejskiej, dotycząca rzekomo nieprawidłowego parkowania, trwa już dwa lata. Pomaga mu, chociaż jesteśmy po dwóch stronach barykady. Ale pytam go, gdzie są ci, co z nim wykrzykują, że sądy są niezawisłe, a teraz jest na nie napad. Stał i tak oglądał swoje „kierpce”, bo go zawstydziłem – wspomina Lelonkiewicz. „Od buraka nie będę orderu odbierał”. Skąd jego pasja? Jest synem przedwojennego oficera, działał w pierwszej Solidarności z 1980 r., historii Solidarności w poznańskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) poświęcił książkę. Za prezydentury Bronisława Komorowskiego miał za to dostać odznaczenie, ale odmówił jego przyjęcia. - Od buraka nie będę orderu odbierał. Gdyby to był jakiś porządny prezydent, to co innego - mówi.

Program Piotra Lisiewicza „Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań audycji wysłuchać można w soboty o godz. 16, a telewizyjna premiera w Telewizji Republika nadawana jest w niedziele o 22:15. Archiwalne odcinki rozmów z buntownikami z różnych pokoleń obejrzeć można na kanale na Radia Poznań na YouTube.
 Źródło: niezalezna.pl