Skip to main content

Zrozumieć Trumpa - prof. B. Szklarski, T. Wróblewski, S. Sękowski, dr Ł. Pawłowski

Czego chce Donald Trump? Jak jego prezydentura wpływa na Amerykę i świat? Jak potoczy się konflikt amerykańsko-chiński? Czy mamy już nową zimną wojnę? A może grozi nam otwarty konflikt zbrojny? Jak będzie wyglądał świat po Trumpie? 

Na te pytania starali się odpowiedzieć nasi goście:

prof. Bohdan Szklarski – politolog, kulturoznawca, profesor nadzwyczajny UW w Ośrodku Studiów Amerykańskich, wykładowca Collegium Civitas. Naukowo zajmuje się tematyką przywództwa politycznego, amerykańską polityką wewnętrzną i zagraniczną, komunikacją polityczną, kulturą polityczną i antropologią polityki.

Tomasz Wróblewski – prezes WEI. Twórca takich tytułów jak „Newsweek Polska” i „Forbes Polska”. Swoją pracę zawodową zaczynał w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski pełnił funkcje dyrektora anteny RMF, zastępcy naczelnego „Wprost”, naczelnego „Newsweek Polska” i „Forbes”, a także Wiceprezesa wydawnictwa Polskapresse. Następnie był redaktorem naczelnym "Dziennika Gazeta Prawna" i "Rzeczpospolitej".

Stefan Sękowski – zastępca dyrektora “Nowej Konfederacji”. Politolog, dziennikarz, tłumacz, stały współpracownik “Do Rzeczy”, publicysta Polskiego Radia Lublin. Autor książek “W walce z Wujem Samem” i “Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku”.

dr Łukasz Pawłowski – sekretarz redakcji i felietonista „Kultury Liberalnej”. Z wykształcenia socjolog i psycholog. Autor tekstów i wywiadów na temat polskiego i amerykańskiego życia politycznego. W 2014 r. otrzymał nagrodę NBP w kategorii najlepszy wywiad o tematyce ekonomicznej za rozmowę z Michaelem Sandelem „Pobudka z amerykańskiego snu”.

Dyskusję prowadził Tomasz Smura, kierownik Biura Analiz Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, politolog, amerykanista, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim.

Partnerzy debaty:
Orange Polska S.A.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Warsaw Enterprise Institute