Skip to main content

Godna odpowiedź prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że dla niego istotny jest sam udział w pogrzebie Pawła Adamowicza i jeśli organizatorzy przywiązują tak wielką wagę do tego, żeby siedział w tym, a nie innym miejscu, to nie będziemy o tym dyskutować - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W mediach toczyła się dyskusja o miejscach, które na pogrzebie Pawła Adamowicza zajmowali przedstawiciele obecnych władz państwowych. W różnych mediach, także społecznościowych, toczyła się dyskusja na temat dość odległych miejsc, które zajmowali podczas sobotniego pogrzebu Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej przedstawiciele władz państwowych, w szczególności prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. 
Podczas sobotnich uroczystości w gdańskiej Bazylice Mariackiej towarzyszących pogrzebowi zmarłego prezydenta miasta Pawła Adamowicza w pierwszym rzędzie siedzieli szef Rady Europejskiej Donald Tusk z małżonką, b. prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa z żonami. Za nimi b. prezydent Bronisław Komorowski z żoną oraz b. prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz reprezentujący parlament: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (oboje z PO). W kolejnych rzędach zasiedli b. premierzy: Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz i Ewa Kopacz. Dopiero w dalszych rzędach siedzieli przedstawiciele obecnych władz, w tym urzędujący prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Hubert Biskupski, wicenaczelny "Super Expressu", napisał na Twitterze, że "usadzenie urzędującego prezydenta w ósmym rzędzie, a premiera w piątym pod filarem, pomijając rażące złamanie protokołu, nie sprzyja pojednaniu i świadczy o upadku naszego życia politycznego". Zapytany przez Polską Agencję Prasową o tło przyjętego rozmieszczenia uczestników uroczystości, Krzysztof Szczerski przyznał, że kwestia ta była elementem ustaleń z organizatorami przed przyjazdem prezydenta. - Komunikat w naszą stronę ze strony organizatorów był taki, że to nie jest przypadkowe, to jest bardzo istotne, żeby goście byli rozsadzeni w Bazylice w taki, a nie inny sposób - relacjonował Szczerski. Jak zaznaczył, prezydent Duda podjął w tym kontekście decyzję, iż "dla niego istotny jest sam udział w pogrzebie i jeśli organizatorzy przywiązują tak wielką wagę do tego, żeby w tym a nie innym miejscu był posadzony, to nie będziemy tej sprawy dyskutować".