Przejdź do treści

Co weto Trumpa oznacza dla Kalifornii? Jakie będą skutki?


Prezydent Donald Trump zawetował wczoraj decyzję Kongresu USA ws. stanu wyjątkowego, który wprowadził, aby uzyskać fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem. Co to oznacza? Specjalnie dla Niezależna.pl korespondencję z Los Angeles przekazała Małgorzata Schulz.

Trump ogłosił pierwsze weto swej prezydentury nazajutrz po przegłosowaniu w Senacie decyzji o odwołaniu rozporządzenia prezydenta. Taką samą rezolucję Izba Reprezentantów przyjęła 26 lutego. Kongres uznał, że prezydent przekroczył swe uprawnienia, usiłując zdobyć dzięki ogłoszeniu stanu wyjątkowego fundusze, których zdecydowanie odmówili mu kongresmeni.

W tej sytuacji Izba Reprezentantów podejmie - jak zapowiedziała jej przewodnicząca Nancy Pelosi - próbę oddalenia weta w kolejnym głosowaniu, które nastąpi 26 marca. Trump ma sporą szansę wygrać konfrontację z Kongresem, ponieważ aby można było oddalić prezydenckie weto w obu izbach, musi za tym zagłosować dwie trzecie kongresmenów, a szanse na to są niewielkie, choć Demokraci mają większość w Izbie Reprezentantów.