Skip to main content

Bojówka Arki Gdynia była postrachem. Rybak zrobił z niej drużynę rugby. Wywiad z chuliganem


Chuligani Arki Gdynia tworzyli w latach 90. najsilniejszą bojówkę w Polsce, a jej charyzmatycznym przywódcą był Zbyszek Rybak. W pewnym momencie zrozumiał, że ta historia dobrze się nie skończy. Z owych chłopaków ze społecznych dołów, często dzieci robotników z 1980 r. wykluczonych w procesie transformacji, w tym rzezimieszków z dzielnicy, stworzył drużynę rugby. Po kilku latach ciężkich treningów zdobyli Puchar Europy! Zbyszek Rybak, legenda ruchu kibicowskiego, był gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

To była pierwsza tak szczera opowieść o historii chuliganki stadionowej z lat 90., opowiedziana przez jedną z najważniejszych w niej osób. Rybak pokazany był niegdyś w programie TVN „Pod napięciem” jako przywódca bojówki, instruujący ekipę przed ustawką z Legią Warszawa.

Zbyszek Rybak tak wspomina wyjazd do Paryża na mecz Francja-Polska z 1995 roku:

- Akcja „bagietka” to był mój pomysł. Kupiliśmy długie bagietki francuskie, a mieliśmy ze sobą pręty zbrojeniowe, które powkładaliśmy w te bagietki. Bagietka była przełamana, w środek pręt. Chrupaliśmy sobie te bagietki, kiedy nawinęło się kilkudziesięciu nieszczęśników z Paris Saint Germain, którzy postanowili nas zaatakować.

Francuscy chuligani uznali polskich kibiców grzecznie zajadających bagietki za łatwe ofiary do zaatakowania. – No to ruszyliśmy na  nich i poczęstowaliśmy ich tymi bagietkami. Po pierwszym uderzeniu bagietka odpadała i na głowie lądował pręt – wspomina ówczesny przywódca gdyńskich chuliganów.

Jak życie chłopaków z Gdyni zmieniło rugby? - Sport nauczył mnie wiele pokory. Rugby jest tak ciężką dyscypliną, więc jak ciężką trenujesz, to nie masz potem pomysłów, żeby robić coś głupiego. Można powiedzieć, że rugby mnie wyedukowało, na pewno jestem trochę innym człowiekiem, niż mając 18 lat – mówi Zbigniew Rybak. A potem „zaraza” rozpoczęta od legendy Rybaka i gdyńskich rugbistów rozlała się po Polsce i zmieniła życie setek młodych ludzi, którzy nie mieli łatwego dzieciństwa. Warto więc przełączyć kanał w okolicach zakończenia meczu Polska-Łotwa, by poznać tę historię…

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać go można w każdą sobotę o 16.00., telewizyjna premiera w niedzielę.