Przejdź do treści

Beata Szydło: Nigdy się nie zgodzimy na to, by Polska miała spłacać jakieś roszczenia


TV TRWAM, Radio Maryja - Rozmowy niedokończone: Polska w Unii Europejskiej

"Polska nigdy i to jest wyraźnie nasze stanowisko, które powtarzamy konsekwentnie - mówił o tym prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Nigdy się nie zgodzimy na to, żeby Polska miała tutaj jakieś zobowiązania płacić. Nie byliśmy sprawcą II wojny światowej, byliśmy ofiarą II wojny światowej" - powiedziała Szydło w telewizji Trwam pytana o kwestię ustawy 447.

Wicepremier zwróciła uwagę, że to Polska ma swoje roszczenia i są one adresowane do Niemiec. Przypomniała, że w tej sprawie przygotowywany jest raport.

"Nigdy nie będziemy wypełniać takich zobowiązań, które w tej chwili byłaby próba narzucania Polsce" - zapewniła. Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, ale jej zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.