Przejdź do treści

Michał Rachoń - Niemcy bronią się przed wypłatą roszczeń?


Polskie Radio. Michał Rachoń - Debata Jedynki 21.05 - Niemcy bronią się przed wypłatą roszczeń?

Rośnie liczba krajów domagających się od Niemiec reparacji wojennych. Po Grecji i Polsce takie roszczenia zgłosiły Kraje Bałtyckie. Tymczasem niemiecki "Die Welt" posługuje się przykładami z przeszłości, by ostrzec przed "dramatycznymi" skutkami roszczeń. 

Według gazety, spory o reparacje wojenne mogą doprowadzić do wzrostu niechęci wobec pracowników z Polski w RFN. Z podobnymi konsekwencjami muszą liczyć się też Grecy. Gazeta przekonuje, że nawet dyskusje na ten temat są szkodliwe. 

"Przez gwałtowne zaostrzenie konfliktów, grecka branża turystyczna poniosłaby ciężkie straty - Niemcy należą przecież do najważniejszych klientów. Również eksport z Grecji do Niemiec zostałby znacząco ograniczony" - przestrzega "Die Welt". 

"Pracownicy z Polski nie byliby już mile widziani w RFN i straciliby lukratywne możliwości zarobkowania. Wszystko to mogłoby się zdarzyć nawet, gdyby żądania reparacji nie zostały w najmniejszym stopniu zrealizowane" - dodaje prawicowy dziennik z Berlina. 

O sprawie w "Debacie Jedynki" dyskutować będą: Ryszard Czarnecki (PiS), Tomasz Jaskóła (Kukiz 15) oraz Sebastian Wierzbicki (Koalicja Europejska).