Skip to main content

Przyjęcie wydawane przez Parę Prezydencką USA z okazji wizyty A. Dudy i A. Kornhauser-Dudy


Szanowny Panie Prezydencie,

Wspaniała, Szanowna Pierwsza Damo Stanów Zjednoczonych,

Wszyscy Dostojni przybyli goście,

Szanowni Państwo,razem z moją Małżonką jesteśmy zaszczyceni, że możemy być tutaj w Białym Domu po raz drugi w przeciągu dziesięciu miesięcy. Chcielibyśmy podziękować naszym wspaniałym gospodarzom – Panu Prezydentowi Donaldowi Trumpowi oraz jego wspaniałej Małżonce Pierwszej Damie USA Pani Melanii Trump – za ich gościnność

Szanowni Państwo,
w ubiegłym roku Polska obchodziła 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Miliony Polaków zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, może zwłaszcza tutaj, w Stanach Zjednoczonych, świętowało ten niezwykle ważny, historyczny fakt. Panie Prezydencie, Pierwsza Damo, dziękujemy, że uczciliście tę rocznicę z nami zeszłego września tu właśnie, w Białym Domu. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni. Ale to nie koniec.
W tym roku Polska i Stany Zjednoczone obchodzą kolejną wspólną rocznicę – stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1919 roku. Spośród liczących się wówczas na arenie międzynarodowej państw, właśnie Stany Zjednoczone były pierwszym krajem, który uznał na nowo wskrzeszone Państwo Polskie. Cieszy mnie fakt, że jesteśmy tutaj nie tylko po to, aby pamiętać o tej rocznicy, ale również po to, by inwestować w nasze przyszłe relacje.
Panie Prezydencie,
jeden z Pana poprzedników, 33. prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman powiedział kiedyś:
„To ludzie tworzą historię, a nie odwrotnie. W czasach, kiedy przywództwo jest słabe, lub zupełnie go nie ma, społeczność stoi w miejscu. Postęp następuje, gdy odważni, zręczni przywódcy nie boją się wykorzystać okazji do zmiany stanu rzeczy na lepsze”.
I oto jesteśmy. Wiele osiągnęliśmy od naszego spotkania we wrześniu 2018 roku. Wypełniliśmy Deklarację o Strategicznym Partnerstwie treścią polityczną, gospodarczą, energetyczną i militarną. We wszystkich tych obszarach nasza współpraca została pogłębiona, z korzyścią zarówno dla Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. To nie są słowa, to są konkretne efekty.
Nasze relacje dwustronne zostały wzmocnione dzięki stałemu odwoływaniu się do wspólnie podzielanych wartości, które są filarami świata euroatlantyckiego. Wierzę, że stosunki te będą ewoluowały w kierunku prawdziwej przyjaźni między zaangażowanymi i zaufanymi sojusznikami.
Szanowny Panie Prezydencie,
W Polsce mamy świadomość, że jest Pan naszym wielkim przyjacielem. I właśnie w tym miejscu, w Białym Domu, w sercu Stanów Zjednoczonych, chcę bardzo mocno podkreślić, że bardzo doceniamy Panie Prezydencie pańskie relacje z pracowitą i lojalną wobec naszych stosunków amerykańską Polonią. Spotkałem się z tysiącami jej przedstawicieli w wielu amerykańskich miastach podczas moich wizyt w Stanach Zjednoczonych i zapewniam Pana, że uczucie to jest odwzajemnione
Drodzy Przyjaciele,Za dwa dni Ameryka będzie świętować wspaniałą rocznicę – dzień urodzin 45. Prezydenta USA – pana Donalda Trumpa. Wszystkiego najlepszego Panie Prezydencie! Niech spełnią się wszystkie Pańskie marzenia.
God bless Poland, and God bless America.
Dziękuję.