Przejdź do treści

„Żądaliśmy uwolnienia czeskich więźniów. Olejnik zapytała, czy my nigdzie nie pracujemy”


Pamiętam spotkanie z Moniką Olejnik, kiedy blokowaliśmy ambasadę Czechosłowacji w obronie czeskich więźniów politycznych. Została tam wysłana i zadała bardzo dobre pytanie merytoryczne: „Słuchajcie, a czy wy nie pracujecie nigdzie? Kto was utrzymuje?”. Tacy byli dyżurni „trujkowcy” przez „u” zwykłe – mówi Radosław Huget, który wymyślił w latach 80. Ruch Wolność i Pokój. Wielu jego kolegów zrobiło w III RP kariery, on był przeciwko „okrągłemu stołowi” i w latach 90. musiał wyjechać „za chlebem”. Dziś ma w Londynie firmę budowlaną i był gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

Ruch Wolność i Pokój był ewenementem na skalę światową. Radosław Huget, antykomunista z KPN, wielokrotnie zamykany, postanowił użyć przeciwko komunistom haseł, które w innych krajach używano do walki z Zachodem i kapitalizmem. Hasło pacyfizmu skierowane zostało przeciwko przysiędze na wierność Związkowi Sowieckiemu i komunistycznym generałom. WiP-wcy domagali się wycofania z Polski Armii Czerwonej pod hasłem „Sowieci do domu”. Hasła ekologiczne mówiły o niszczeniu przyrody przez PZPR.

W efekcie WiP stał się organizacją znienawidzoną przez władzę i niszczoną przez media.  - To był cyrk, atakowali WiP z każdej możliwej strony – wspomina Radosław Huget.

W „Wywiadzie z chuliganem” opowiedział on m. in. o tym, jaką rolę w kanalizowaniu buntu młodzieży odezwał Jerzy Owsiak, który jako konkurencję dla prawdziwej alternatywy wymyślonej przez Hugeta organizował sterowany „bunt” w interesie reżimu.

    - Owsiak był człowiekiem, który wykonywał zadania i to jest oczywiste. To był nie był człowiek znikąd i robił to co chciał, tylko miał zadania. Dlatego funkcjonował w oficjalnych mediach i odstawiał młodzieniaszka, młodzieżowca. Kanalizował zbuntowaną młodzież i robi to nadal. Ale nie tylko. Zaprasza ludzi reżimu, takich jak Komorowski i pokazuje: patrzcie, jaki fajny jest. Niby prezydent, a popatrz jaki fajny, bezpośredni, kumpel, wujek Bronek. Możecie wujka poklepać – mówił Huget.

Wywiad z chuliganem jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań posłuchać go można w każdą sobotę o 16.00. Telewizyjna premiera w każdą niedzielę o 22.30 w Telewizji Republika.