Skip to main content

O historii nie dla idiotów


28 czerwca godz. 18.00 w Muzeum POLIN, odbyła się promocja książki prof. Andrzeja Nowak "O historii nie dla idiotów" połączona z dyskusją historyków.
 Dyskusję moderował prof. Maciej Janowski z IH PAN. 

Profesorowie Andrzej Nowak i Antony Polonsky rozmawiali sensie polskiej historii, ideologicznych kliszach takich jak "patriotyzm", "modernizacja", "zdrada", "ofiara", "niepodległość" i ich przebijaniu oraz o stosunkach Polski z sąsiadami, w tym stosunkach polsko-żydowskich. W drugiej części spotkania historycy odpowiadali na liczne pytania uczestników. 

Historia nie dla idiotów składa się z dwóch części: wywiadów i esejów. W pierwszej autor rozmawia ze znakomitymi eseistami oraz historykami: Piotrem Wandyczem, Andrzejem Sulimą Kamińskim, Romanem Szporlukiem, Tomaszem Łubieńskim, Andrzejem Walickim, Henrykiem Samsonowiczem, Antonym Polonskym i Andrzejem Paczkowskim.

W rozmowach przewijają się pojęcia patriotyzmu, pamięci, zdrady i polityki. Przenikliwe i wielowarstwowe odpowiedzi rozmówców gwarantują czytelnikowi pogłębioną refleksję nad wspólnotą polityczną i najważniejszymi wartościami w życiu społecznym. W drugiej części książki profesor szuka odpowiedzi na pytania o polską tożsamość oraz pozycję w świecie – od chrztu Polski po działalność IPN.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.