Skip to main content

Mateusz Morawiecki podczas 30. rocznicy Aksamitnej Rewolucji

"Jestem przekonany, że historia Czech, Polski oraz innych krajów naszego regionu jest historią sukcesu i inspiruje inne narody" – mówił szef rządu podczas uroczystości upamiętniającej 30. rocznicę aksamitnej rewolucji. Jak dodał "30 lat temu, gdy upadły mury, kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności, demokracji".

Wstępem do Aksamitnej Rewolucji był Przegląd Niezależnej Sztuki Czechosłowackiej, odbywający się we Wrocławiu w dniach 3-5 listopada 1989 roku. W wydarzeniach tych brał udział obecny premier polskiego rządu – poinformował premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

„Wrocław stał się wówczas miejscem, gdzie czechosłowaccy twórcy mogli zaprezentować swoje prace – niestety, nie wszystkie, bowiem część z nich została zarekwirowana przez czechosłowacką straż graniczną przy wjeździe do Polski. Nie wpuszczono wówczas także aktorów z Brna, którzy mieli przygotowany spektakl do sztuki Havla pt. "Audiencja". Brałem udział w tych wydarzeniach jako młody chłopak. Szczególnie zapamiętałem wspaniały koncert Karela Kryla w Teatrze Polskim. Widownia była pełna, sporo osób siedziało na podłodze lub stało. Czeski Artysta rozpoczął koncert od powitania: »Dobry wieczór po 20 latach«, po czym wybuchła wrzawa oklasków. Podobnie, jak po pierwszych taktach utworu "Morituri te salutant". Później, podczas przerwy, bard powiedział: Miałem przygotowane długie przemówienie powitalne, ale nie mogłem, nie byłem w stanie tego wszystkiego powiedzieć. To był dla mnie szok, ale przyjemny szok po tych 20 latach, to była taka nagroda” - napisał premier.