Skip to main content

Ksiądz-raper: Do poprawczaka nie trafiają dzieci bogatych, adwokaci wybronią ich za pieniążki

„Tylko nie mów nikomu, że na Polsce ci zależy, bo że nie jesteś naziolem nikt ci nie uwierzy. Bóg, Honor, Ojczyzna – gdy ktoś tak myśli, to mu się przybija mowę nienawiści” – rapuje w utworze „Tylko nie mów nikomu”. Na co dzień jest kapelanem w białostockim poprawczaku i to od młodzieży, o której mówi, że jest w niej potencjał dobra, zaraził się rapem.  - Kiedy przyjeżdża do nas na dni skupienia Michał na wózku, to oni się mało nie pobiją, kto ma go wnosić po schodach – mówi ze wzruszeniem. Ksiądz Adam Anuszkiewicz był gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

„Boże, czasem księża żyją wbrew prawu twemu, mniej się boja twego sądu niż TVN-u” – to fragment jego utworu. Ks. Adam Anuszkiewicz mieszkał w jednym bloku z bratem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i bardzo mocno czuje się związany z jego nauczaniem.

- Syn pewnej bogatej parafianki rozmawiał ze mną. Mówię, że biorę chłopaków poprawczaka na pielgrzymkę. On na to: „Co? Z takimi gnidami się ksiądz zadaje?”. Pomyślałem sobie: „Tak, z takimi gnidami. Te gnidy pójdą na pielgrzymkę, a ty nie pójdziesz” – opowiada o swojej pracy. Jak mówi, do poprawczaka nie trafiają dzieciaki z dobrych domów. - Bo ich wyratują rodzice i adwokaci za pieniążki. Oni trafiają później, na następnym etapie, do więzienia. Prawie wszyscy to tacy, co nie mają kontaktu z ojcem.

Rapować zaczął nie myśląc, że obejrzy go ktoś więcej, niż kilka osób. Tymczasem jego utwory dochodzą już do miliona oglądalności. Lubi żarty, rymuje także o tym, że „żaden melanż, baba goła nie zastąpi ci Kościoła” oraz „skrzynka wódki, wiadro śledzi, nie zastąpi ci spowiedzi”. - Robiłem kabaret w liceum, lubię takie zestawienia wywołujące uśmiech na twarzy – śmieje się.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać można go w każdą sobotę o 16.00, premiera telewizyjna w każdą niedzielę o 22.30 w Telewizji Republika. Archiwalne odcinki dostępne są na kanale Radia Poznań na YouTube.