Skip to main content

Ujawnił aferę Grodzkiego, grożą mu 10 latami więzienia. „Opony przebijane już miałem”

- Dziennikarz odkrywa aferę głośną w całym kraju. Zapewne w Szczecinie wszyscy koledzy-dziennikarze, jak na amerykańskim filmie, biją się, bo każdy chce zdobyć nowe dowody na temat korupcji marszałka Senatu. Rozumiem, że tak to działa? – zapytał Tomasza Duklanowskiego w „Wywiadzie z chuliganem” Piotr Lisiewicz. – Nie do końca. Nikt z dziennikarzy w Szczecinie nie podjął tego tropu, nikt nie zadał sobie trudu, by dociekać prawdy – odpowiada Tomasz Duklanowski z Radia Szczecin, który odkrył aferę Tomasza Grodzkiego. W niedzielę był on gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” Telewizji Republika.

Z korupcją lokalnej władzy red. Duklanowski walczy od wielu lat. Gdy wydawał lokalną gazetę w Pyrzycach, kilka razy przebijano mu opony.

– W końcu postawiłem samochód pod kamerą miejską, ale przebito mi je po raz kolejny. Złożyłem zawiadomienie na policję. Dostałem odpowiedź z policji, że sprawę umorzono z powodu niewykrycia sprawców, bo kamera nie działała w chwili, gdy mi te opony przebijali – wspomina.

Pełnomocnik marszałka Grodzkiego, mecenas Jacek Dubois, złożył przeciwko Tomaszowi Duklanowskiemu zawiadomienie do prokuratury. Dziennikarzowi grozić ma 10 lat więzienia. Zdaniem pełnomocnika Grodzkiego, Duklanowski popełnił przestępstwo z art. 128 kk, mówiącego o „usuwaniu przemocą konstytucyjnego organu” oraz „wywieraniu wpływu na czynności urzędowe konstytucyjnego organu”.

- Grodzki uchodził za Boga – autorytet, dyrektor szpitala, który dokonuje przeszczepów płuc. Był osobą bardzo znaną. Dlatego działa autocenzura. Jest człowiek z Platformy, jest autorytetem, więc nie zajmujemy się tym. Dziennikarze w Szczecinie zupełnie nie zainteresowali się tym, żeby dociekać prawdy. Starali się za to dyskredytować świadków – mówi Tomasz Duklanowski.

"Wywiad z chuliganem" jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radio słuchać można go w soboty o godz. 16, telewizyjna premiera o 22:30 w niedzielę w Republice. Archiwalne odcinki dostępne są na kanale YouTube Radia Poznań.