Skip to main content

„Pląsający w togach po ulicach urągają powadze Rzeczpospolitej i pogarszają własną sytuację”


- Pląsający w togach po ulicach sędziowie tylko pogarszają własną sytuację. Podejście ludzi do nich to nie jest niezadowolenie z ich pracy, to jest gniew.  Dlaczego mamy tolerować to, że poznańska sędzia Lucyna Słupianek-Zborowska, która została prawomocnie skazana w aferze reprywatyzacyjnej, a jej mąż był członkiem gangu reprywatyzującego kamienice, została przeniesiona do Łodzi i przez lata wydawała wyroki? – mówi Agnieszka Wojciechowska van Heukelom. Walczy z czyścicielami kamienic, z postkomunistycznymi spółdzielniami mieszkaniowymi, a jej wystąpienie na manifestacji w obronie wzbudziło ogromny aplauz, podobnie jak burzliwe polemiki w Studio Polska w TVP. Obejrzyj występ charyzmatycznej działaczki społecznej w „Wywiadzie z chuliganem”! 

Wielokrotnie czytała pogróżki od czyścicieli kamienic, sąd skazał ją z art. 212 za zniesławienie syndyka w sądowym piśmie. Nie przestraszyła się – jej ojciec był w opozycji od lat 70., ona działała w NZS, był przeciwniczką „okrągłego stołu”, współpracowniczką Kornela Morawieckiego. - Tak zostałam wychowana, że nie potrafię przejść obojętnie, gdy komuś dzieje się krzywda – mówi.

W „Wywiadzie z chuliganem” Agnieszka Wojciechowska van Heukelom opisuje mechanizmy działania układów rządzących wielkimi miastami. - Miastem rządzi 500 osób, tych samych od lat. W różnych konfiguracjach, niezależnie od tego, kto wygrywa wybory. Część tego układu stanowią postkomunistyczni sędziowie. Do sądu przychodzi się po wyrok, nie po sprawiedliwość – stwierdza.

Jak mówi, mafijna reprywatyzacja jest bezkarna, bo jej beneficjentami są sami prawnicy. Kto „odzyskuje” kamienice?

- Ci sami panowie pojawiają nam się w Poznaniu, w Warszawie, w Łodzi czy w Krakowie. W Łodzi mamy inną sytuację niż w Warszawie, bo miasto nie było zburzone. Dlatego większość dzikiej reprywatyzacji szła nie przez urzędników, tylko przez sądy. To sądy w Łodzi poświadczały rzekome ustne testamenty albo akceptowały podrabiane dokumenty – opowiada.

Jakim cudem sędzia prawomocnie skazana za oszustwo, której mąż był gangu, dzięki pomocy kolegów nadal orzekała? Jak „czerwone” spółdzielnie mieszkaniowe rozkradają majątek mieszkańców? Jak kasta poniża młodych, niezależnych sędziów? Obejrzyj sensacyjną opowieść niezwykłej kobiety - POLECAMY!

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać można go w soboty o 16.00. Telewizyjna premiera w każdą niedzielę o 22.30 w TV Republika. Archiwalne odcinki dostępne są na kanale YouTube Radia Poznań i na naszej stronie.