Skip to main content

"Nie ukrywam, że miałem wątpliwości"

TVP INFO - Prezydent Andrzej Duda postanowił podpisać ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy abonamentowej, przyznającej rekompensatę dla mediów publicznych za utracone wpływy abonamentowe. - Sprawę potraktowałem bardzo poważnie, miała ona dla mnie zasadnicze znaczenie - powiedział prezydent, ogłaszając swoją decyzję.
"Nie ukrywam, że miałem wątpliwości. W jaki sposób te środki są dzielone i czy one są dzielone w sposób właściwy. A także wątpliwość co do tego czy nie powinny być zmienione paradygmaty finansowania w przestrzeni pomiędzy radiem a telewizją, czy nie powinny być te proporcje przechylone na korzyść radia, żeby radio mogło rozwijać się lepiej. To także ważne kwestie związane z tym, jak te podmioty są zarządzane i jaka atmosfera panuje wokół telewizji centralnej, a wiemy, że to była atmosfera gorących sporów. Uznałem, że muszę podjąć decyzję, która będzie dokonaniem pewnego resetu. Wobec tych wszystkich rozwiązań, które są możliwe, o których dyskutowaliśmy z panem premierem, a też biorąc pod uwagę potrzebę funkcjonowania mediów publicznych, jako niezwykle potrzebnych, jako potrzebę zachowania pracy przez bardzo wielu ludzi pracujących w mediach publicznych, zdecydowałem się, że podpiszę pewną ustawę na pewnych warunkach."
Prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach kontynuował konsultacje w sprawie ustawy abonamentowej i spotkał się z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim. W tej samej sprawie w minionym tygodniu prezydent odbył spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawicielami regionalnych ośrodków TVP i Polskiego Radia, a także prezesami Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.