Przejdź do treści

"UE powinna uderzyć się w pierś i powiedzieć: Popełniliśmy błędy"


POLSKIE RADIO24, TV Republika - KATARZYNA GÓJSKA PROGRAM "7X24" - ŚCIGAJ: KORONAWIRUS ZOSTANIE Z NAMI TAK JAK GRYPA. MUSIMY NAUCZYĆ SIĘ Z TYM ŻYĆ

Coraz więcej, szczególnie w kontekście Włoch, mówi się o reakcji Unii Europejskiej na panującą pandemię koronawirusu. Wielu komentatorów wskazuje na bierność Brukseli, zaś ich oponenci - zarzucają krytykom niespójność, twierdząc, że wbrew dotychczasowym poglądom, domagają się "więcej Unii w Unii". - Niepotrzebna jest wspólna polityka zdrowotna, natomiast potrzebny jest solidaryzm. Włosi mają pretensję nie o politykę, ale o brak solidaryzmu - mówił w programie "7x24" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Od kilku dni w mediach, także społecznościowych, toczy się głośny spór dotyczący poziomu ingerencji Brukseli w walkę z koronawirusem w Europie. Nie brakuje w wielu krajach, w szczególności w przezywających dramatyczną sytuację Włoszech, krytycznych opinii, zarzucających Unii Europejskiej bierność i niedostateczne zaangażowanie w palący problem krajów członkowskich. Padają tezy, że tak naprawdę z koronawirusem w Europie walczą państwa narodowe, a nie Wspólnota. 

Oponenci podkreślają, że kwestia ochrony zdrowia nie leży w kompetencji organów unijnych, a krytykom Brukseli zarzucają, że wbrew wcześniejszym wypowiedziom, teraz domagać by się mieli "więcej UE w UE".