Przejdź do treści

Artysta z Podlasia: Wycieńczyli nas emigracją, gwałcą tęczą, a ekolodzy zniszczyli puszczę


Moje Podlasie, magiczne, jedyne w swoim rodzaju, gdzie razem w zespole grali Cygan, prawosławny i katolik, zadeptywane jest przez różnych samozwańczych Wajraków, było wycieńczone emigracją i gwałcone tęczą. Podlasiacy mówią dziś: dziękujemy bardzo państwu ekologom, dziękujemy Komisji Europejskiej za to, żeście zniszczyli naszą puszczę. Bo świerka już prawie w niej nie ma – mówi Cezary Krysztopa, rysownik satyryczny i architekt, który pochodzi z Michałowa pod granicą z Białorusią, więc był „prawie sąsiadem” Zenka Martyniuka. Był on gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.
Jak mówi Krysztopa ci, którzy chcą zniszczyć tradycyjne Podlasie, muszą się liczyć z tym że próg wytrzymałości jego mieszkańców został dawno przekroczony. 

- Podlasiacy żyją z tą puszczą od setek lat, od pokoleń. A przyjechali jacyś ekolodzy w skórzanych butach, różne kolorowe mądrale i mówią im, w jaki sposób mają ze swoją puszczą żyć. Podlasie to miejsce, które łączy w sobie przywiązanie do wartości z otwartością. To nie jest otwartość czy złożoność narzucona z zewnątrz, bo tak pani Merkel kazała. Ktoś kto jest prawosławny, przeżegna się z szacunku przed Kościołem, a ja przeżegnam się, gdy przechodzę przed cerkwią – opowiada o prawdziwych podlaskich tradycjach.

Jak wspomina film „Zenek” obejrzał jako opowieść o miejscach, które zna, bo też pił wina w barze Disco Czar, choć wywodzi się z subkultury będącej na antypodach disco-polo.

- Byłem punkowcem i z moim kuzynem, który uważał się za discopolowca braliśmy się za łby. Bo on nosił białe skarpetki i złoty kolczyk. A ja miałem porwane spodnie i glany. Może nie prawdziwe glany, bo do takich nie miałem dostępu, ale duże grube buty. Wtedy to było dla nas istotne – wspomina Cezary Krysztopa.

Jaka była jego droga od punkowca i muzycznej alternatywy, do obozu niepodległościowego i konserwatywnego oraz „Tygodnika Solidarność”, w którym jest dziś zastępcą redaktora naczelnego? Czym jest „hiperczłowieczeństwo” mieszkańców wsi w tym regionie, które opisał w „Opowieściach Podlaskich”? O tym wszystkim Cezary Krysztopa opowiedział w „Wywiadzie z chuliganem”.

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać go można w każdą sobotę o 16.00. Telewizyjna premiera w każdą niedzielę o 22.30 w Telewizji Republika. Archiwalne odcinki dostępne są na kanale YouTube Radia Poznań.