Skip to main content

PIOTR NISZTOR - Śledczym Okiem: Warszawskiemu MPWiK grożą wypłaty wielomilionowych odszkodowań za awarię Czajki


PIOTR NISZTOR - Śledczym Okiem: Warszawskiemu MPWiK grożą wypłaty wielomilionowych odszkodowań za awarię Czajki

W najnowszym Śledczym Okiem red. Piotr Nisztor opowiada dlaczego nie może komentować, ani mówić o szczegółach sprawy związanej z przeszukaniami przez agentów CBA dokonanymi w PZPN oraz 16 wojewódzkich związkach piłkarskich. Wszystko przez roczny zakaz publikowania jakichkolwiek materiałów na temat prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Dziennikarz podkreśla, że każdy przypadek jego złamania kosztowałby go 5 tys. zł. Jest jednak przekonany, że sąd uwzględni zażalenie jego pełnomocników i zakaz zostanie uchylony.

Nisztor opowiada też o kulisach funkcjonowania podległego warszawskiemu magistratowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). To właśnie ta spółka zarządza oczyszczalnią Czajka, która niedawno po raz kolejny uległa awarii. Dziennikarz twierdzi, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie ma żadnego wpływu na MPWiK, bo rządzi nim układ Hanny Gronkiewicz-Waltz - Jarosław Jóźwiak, szef Rady Nadzorczej  i jego protegowana prezes Renata Tomusiak. Stawia tezę, że gdyby włodarz Stolicy miał realne możliwości wówczas juz dawno doszłoby do zmiany szefa MPWIK.

Nisztor ujawnia, że kierownictwo tego przedsiębiorstwa obawia się konieczności wypłaty wielomilionowych odszkodowań za awarię Czajki. To mogą być setki poszkodowanych osób. Wśród nich te mieszkające w sąsiedztwie awarii, gdzie fekalia trafiają do rzeki. Niewyobrażalny fetor nie pozwala im normalnie funkcjonować. 
Dziennikarz zwraca również uwagę, że oczyszczalnia Czajka należy do grupy tzw. infrastruktury krytycznej. Oznacza to, że przed uruchomieniem powinna otrzymać akceptację Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Służba ta odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony infrastruktury krytycznej. Wątek odpowiedzialności ABW powinien więc być jednym z wątków śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie i CBA dotyczącego powstania inwestycji oraz przyczyn wystąpienia dwóch poważnych awarii.

Subskrybuj kanał @Nisztor TV