Skip to main content

„Prezesi się zmieniają. A przyjaciel? Zawsze ten sam!” – kibic zakpił z relacji SB-PZPN


„Listkiewicz i Placzyński to przyjaciele” – twierdził niegdyś portal Tomasza Lisa. „Jest przyjacielem Andrzeja Placzyńskiego” – pisał o trenerze Pawle Janasie „Newsweek”. Przyjacielem kapitana SB, który rozpracowywał Jana Pawła II był nazywany także Grzegorz Lato, a obecnie za takiego uważa się… Zbigniew Boniek. - Prezesi się zmieniają. A przyjaciel? Zawsze ten sam! – błyskotliwie zakpił z relacji pomiędzy PZPN a byłą SB Jarosław Kiliński, znany kibic Lecha Poznań, historyk, były szef stowarzyszenia „Wiara Lecha”. Czy mamy do czynienia z prawdziwymi przyjaciółmi, czy raczej z pojęciem z resortowego slangu? Intrygująca rozmowa w „Wywiadzie z chuliganem”.

Zdaniem Jarosława Kilińskiego, który był gościem Piotra Lisiewicza, obecną sytuację w PZPN porównać można do sytuacji w życiu politycznym w III RP, ale sprzed… likwidacji WSI, czyli sprzed kilkunastu lat. Jak podkreśla, dawni komuniści, którzy znaleźli miękkie lądowanie w PZPN i interesach powiązanych ze związkiem, przenieśli do niego także zachowania, obyczaje i mentalność rodem z komunistycznego aparatu i bezpieki. I to jest główna przyczyna patologii w polskim sporcie.

Jaki wpływ trwanie komuny w sportowych związkach ma na demoralizację młodych zawodników? Jaki jest związek pomiędzy brakiem sukcesów polskich drużyn w europejskich pucharach a postkomunistycznymi sitwami pasożytującymi na polskim sporcie? Czy rząd PiS ma narzędzia, by rozwalić beton w PZPN i jakie są postulaty kibiców w tej sprawie?
Polecamy bardzo mocny wywiad z kibicem znającym mechanizmy rządzące w PZPN od podszewki.
„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcja Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań słuchać go można w każdą sobotę o 16.00, a premiera w Telewizji Republika w każdą niedzielę w o 22.30.