Skip to main content

PIOTR NISZTOR - Śledczym Okiem: SB i spin doktor pewnego związku sportowego


PIOTR NISZTOR - Śledczym Okiem: SB i spin doktor pewnego związku sportowego
W najnowszym Śledczym Okiem redaktor Piotr Nisztor przybliża historię mjr Eugeniusza Fedyny, bylego esbeka, który w latach 1978-1981 działał pod przykryciem w Wiedniu jako zastępca attache handlowego przy Ambasadzie PRL. Zasłynął z udziały w awanturze z austriacką policją po spożyciu wódki i dwóch małych piw. To właśnie on w 1985 r. zarejestrował jako "zabezpieczenie operacyjnego" obecnego spin doktora pewnego związku sportowego. Na jego temat w latach 80. do MSW i KC PZPR przychodziły anonimy. Wynikało z nich, że obecny spin doktor miał powoływać się na wpływy w MSW i SB. Posiadane przez niego relacje z bezpiece miały być na tyle mocne, że  miał załatwić swojej żonie pracę w SB oraz mieszkanie z puli resortowej w Warszawie. SB sprawdziło treść anonimu. Okazało się, że żona obecnego spin doktora faktycznie pracuje w SB jest telefonistką w pionie bezpieki w jednym z polskich miast.
Dziennikarz ujawnia również, że lobbyści jednego z koncernów tytoniowych naciskają na ministerstwo finansów, aby zwiększył podatek na wyroby tytoniowe podgrzewane, co ma być elementem walki między podmiotami działającymi w tej branży na polskim rynku. Działania te są tak agresywne, że resort na bieżąco aktualizuje listę osób i podmiotów lobbujących w tym zakresie, a następnie przesyła wszystko do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która odpowiada za ochronę kontrwywiadowczą ministerstwa. 
Red. Nisztor wspomina również o przygotowanej przez Szymona Nowaka publikacji "Historia Wytwórni. 100-lecie PWPW". Książka mimo, że została ukończona od wielu miesięcy nie jest publikowana. Dziennikarz ma jednak nadzieję, że wkrótce tak się stanie. Zwraca uwagę, że w publikacji opisane są szeroko powiązania pracowników PWPW z PRL-owskimi służbami specjalnymi.
ODCINEK z gościnnym występem gangu buldożka - Teodora i Apolla!!:)