Skip to main content

PIOTR NISZTOR - Śledczym Okiem: Gra o miliardy z polskiego osocza i tajemnice magisterki Zbigniewa Bońka


PIOTR NISZTOR - Śledczym Okiem: Gra o miliardy z polskiego osocza i tajemnice magisterki Zbigniewa Bońka

W najnowszym Śledczym Okiem dziennikarz Piotr Nisztor wskazuje, dlaczego w Polsce jak najszybciej musi powstać fabryka przetwarzająca osocze. Podkreśla, że to strategiczna dla interesu RP inwestycja, która pozwoli nie tylko zaoszczędzić ogromne pieniądze, ale również zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw leków osoczopochodnych wykorzystywanych w schorzeniach krzepnięcia krwi i niewydolności układu odpornościowego. Obecnie Polska jest uzależniona od leków zagranicznych koncernów, które są produkowane na bazie m.in. polskiego osocza. Rocznie - jak wynika z danych ministerstwa zdrowia - na ich zakup wydaje ok. 500 mln zł.

Dziennikarz opowiada, że projekt powstania fabryki pojawił się na początku lat 90. Nie został jednak zrealizowany ze względu na wybuch afery. Skandal z Laboratorium Frakcjonowania Osocza, które miało wybudować fabrukę, pogrzebał projekt na długie lata. W efekcie Skarb Państwa wydał miliardy złotych na leki osoczpochodne produkowane przez zagraniczne koncerny. Teraz rząd Mateusza Morawieckiego wraca do planu realizacji tego istotnego dla Polski projektu. Jego autorem jest Łukasz Szumowski, były minister zdrowia. Nisztor opowiada o założeniach projektu oraz ocenia zyski i ryzyka z tym związane.

W drugiej części dziennikarz ujawnia treść pracy magisterskiej Zbigniewa Bońka, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Włącza się również w dyskusje o zwolnieniu ze stanowiska selekcjonera reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka.