Skip to main content

Swoi przede wszystkim / Militaryzacja Kaliningradu - prof.G.Kucharczyk, dr hab.P.Grochmalski

TV Republika - Swoi przede wszystkim. Militaryzacja Kaliningradu - prof.G.Kucharczyk, dr hab.P.Grochmalski | WPunkt - Katarzyna Gójska

Wzmacnianie militarne Obwodu Kaliningradzkiego komentował w drugiej części programu "W punkt" dr hab. Piotr Grochmalski, politolog z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej.

- Rosyjski politolog z uczelni w Kaliningradzie, prof. Władimir Abramow określił Kaliningrad jako "pistolet świątyni Europy". Mówiąc najkrócej - Rosjanie używają Kaliningradu jako twierdzy, która ma stanowić bardzo zdecydowane wyzwanie dla bezpieczeństwa i stabilności europejskiej. Można widzieć pewną logikę - za każdym razem, gdy w Europie następuje głęboki kryzys, Rosja mobilizuje swoje aktywa, aby destabilizować - tłumaczył gość red. Katarzyny Gójskiej.

Podkreślił, że militaryzacja Obwodu Kaliningradzkiego postępuje od tajnej narady w ministerstwie obrony narodowej Rosji w 2015 r.

- Stwierdzono tam, że należy przyspieszyć proces militaryzacji Kaliningradu. W tamtym momencie, siły zgromadzone na terenie Kaliningradu liczyły ok. 11 tysięcy żołnierzy. W tej chwili jest ich prawie pięć razy więcej. (...) Rosjanie tłumaczyli to wtedy na zewnątrz, że jest to związane z wydarzeniami na Ukrainie, ale jak wiemy, decyzje kluczowe z punktu widzenia tego, co działo się na Ukrainie, zapadały na Kremlu - zaznaczył Grochmalski.