Skip to main content

Antoni Macierewicz: Polskie władze wiedziały o zamianie ciał ofiar -„10.04.2010 fakty” - Aleksander Wierzejski

TV Republika - Antoni Macierewicz: Polskie władze wiedziały o zamianie ciał ofiar -„10.04.2010 fakty” - Aleksander Wierzejski

- Donald Tusk bardzo szybko, w istocie już 10 kwietnia w rozmowie z Władimirem Putinem, podjął decyzję o oddaniu całości badania w ręce rosyjskie, powołując się na Konwencję Chicagowską, wybierając cywilną drogę badania wypadku – powiedział wiceprzewodniczący PiS, szef sejmowej podkomisji badającej katastrofę smoleńską Antoni Macierewicz w programie „10.04.2010 fakty” na antenie TV Republika.

- W ten sposób polskim przedstawicielem został wskazany Edmund Klich, który całą swoją działalność poświęcił na pokazywanie wkładu strony rosyjskiej – przypomniał Macierewicz i dodał, że w efekcie decyzji Klicha zaniechano szczegółowego przebadania wrakowiska, na co nalegali polscy wojskowi.

Jak zaznaczył wiceprzewodniczący PiS „te decyzje miały bardzo dramatyczne konsekwencje” dla dalszego przebiegu śledztwa. Między innymi w kwestii identyfikacji zwłok. Już 14 kwietnia zapadła decyzja, a następnie podpisano porozumienie, „w którym Polska zobowiązała się do tego, że będzie akceptować wszystkie decyzje rosyjskie, jeżeli chodzi o rozpoznawanie ciał i nie ujawni badań dotyczących DNA” - przypomniał Macierewicz.