Skip to main content

Gowin skazany na współpracę z PSL? Dr Żukowski: Nie bardzo wierzę, żeby chciał go Tusk - W punkt - Katarzyna Gójska

TV Republika - Gowin skazany na współpracę z PSL? Dr Żukowski: Nie bardzo wierzę, żeby chciał go Tusk - W punkt - Katarzyna Gójska.

"Jeśli to się nie zmieni na korzyść pana Gowina, a może się zmienić i na niekorzyść, to jest w tym momencie skazany na poszukiwanie jakiegoś partnera (...). Takim partnerem najbardziej prawdopodobnym, wydaje się być PSL" - ocenił szanse Jarosława Gowina na pozostanie w parlamencie na dłużej dr Tomasz Żukowski. Socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego przyznał w rozmowie z red. Katarzyną Gójską, że jego zdaniem Donald Tusk nie będzie widział miejsca dla Gowina w swojej formacji, po tym, jak kiedyś ten go zostawił.

Doktor Żukowski był na początku programu pytany o obecną sytuację polityczną Jarosława Gowina i jego najbliższych współpracowników. "Co się stanie z Porozumieniem?" - pytała Katarzyna Gójska.

To pytanie jest ważne, ale w kontekście czegoś, co jest ważniejsze. Mianowicie okazało się przy kilku ważnych głosowaniach, że bez tej grupy polityków obóz rządzący ma większość w parlamencie. To w konsekwencji oznacza, że inaczej niż jeszcze kilka-kilkanaście miesięcy temu, siła przetargowa, potencjał wpływów parlamentarnych pana Gowina i jego zaplecza parlamentarnego jest zdecydowanie słabszy. To w oczywisty sposób go osłabia. Inaczej było, kiedy mógł liczyć na kilkanaście osób, a inaczej, kiedy musi liczyć na kilka i te kilka osób nie daje innej większości, nie odbiera większości obecnemu rządowi.