Skip to main content

Antoni Macierewicz: Rosjanie usiłują przekłamać historię 17 września | 10.04.2010 FAKTY - Aleksander Wierzejski

TV Republika - Antoni Macierewicz: Rosjanie usiłują przekłamać historię 17 września | 10.04.2010 FAKTY odc.184

Rosjanie wykorzystują datę 17 września, żeby przekłamać historię, jednak „nie tylko oni ja wykorzystują, ale i reżim Łukaszenki, którzy uznał tę datę za święto narodowe, uznał za święto narodowe zbrodnię, której celem był nie tylko podział Polski i całej Europy na strefę rosyjską i niemiecką” - powiedział marszałek senior Antoni Macierewicz w programie „10.04.2010 fakty” na antenie TV Republika.

- Reżim Łukaszenki próbuje narzucić tę zbrodniczą datę, która ma przekształcić świadomość Białorusinów i postawić ich przeciwko wolności i niepodległości narodów – podkreślił gość Aleksandra Wierzejskiego.

- Ta data ma olbrzymie znaczenie w całej historii Polski. Jest historią czwartego rozbioru, jest historią zbrodni, która do dzisiaj nie jest do końca wyjaśniona. Do dzisiaj nie mamy jasności, ilu Polaków zostało zamordowanych na wschodzie. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy wszystkich dokumentów, jeśli chodzi o zbrodnię katyńską – przypomniał wiceprzewodniczący PiS.

Macierewicz zauważył również, że „Rosjanie nie przyznają się do zbrodni ludobójstwa, chcą zbrodnię katyńską nazwać przestępstwem wojennym”, co – jak podkreślił - zostało zaaprobowane przez administrację Donalda Tuska. To m.in. stało się przyczyną ataków na prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który uznał wydarzenia w Katyniu za zbrodnię ludobójstwa.