Skip to main content

Bezprecedensowe działania TSUE ws. Turowa - Z. Kuźmiuk, W. Król, J.F. Libicki, P. Wawrzyk | W Punkt - Katarzyna Gójska

TV Republika - Bezprecedensowe działania TSUE ws. Turowa - Z. Kuźmiuk, W. Król, J.F. Libicki, P. Wawrzyk | W Punkt - Katarzyna Gójska

Gdyby Polska zastosowała się do zabezpieczenia, spór pomiędzy Polską i Czechami natychmiast byłby rozstrzygnięty. Kopalnia raz zatrzymana do wydobycia węgla nie wróci - ostrzegł europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, tłumacząc, że sam spór nie został sprawiedliwie rozstrzygnięty, bo "nadal czeka w kolejce".

O sprawie wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zabezpieczenia ws. kopalni w Turowie dyskutowali goście niedzielnego programu Telewizji Republika "W Punkt". Na początek red. Katarzyna Gójska pytała o istotę sporu i możliwe konsekwencje dla jego stron.

- W historii Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma takiej decyzji. Gdyby zabezpieczenie się zmaterializowało, spór pomiędzy Czechami i Polską byłby rozstrzygnięty. Czesi domagają się wstrzymania wydobycia węgla w Turowie. Ten spór jednak nie został sprawiedliwie rozstrzygnięty; on nadal czeka w kolejce - rozpoczął Zbigniew Kuźmiuk.