Skip to main content

Prezydent Duda na Litwie

1. Wywiad Prezydenta RP dla litewskiej LRT. Stajemy twardo wobec kryzysu migracyjnego, który z premedytacją jest wywoływany przez Łukaszenkę. To jest nasza odpowiedzialność przed innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

2. Wystąpienie Prezydenta RP podczas Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa 2021. – Bezprecedensową emanacją działań hybrydowych są obecne wydarzenia na granicach Polski, Litwy i Łotwy, które de facto są wrogim atakiem ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki przy cynicznym wykorzystywaniu ludzi z krajów Bliskiego Wschodu, mających nadzieję na lepsze życie w państwach Unii Europejskiej – mówił Prezydent Andrzej Duda w Wilnie podczas Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa 2021. W forum uczestniczył również Prezydent Gitanas Nausėda.

3. Uroczyste posiedzenie litewskiego Sejmu z okazji 230-lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Andrzej Duda i Gitanas Nausėda wzięli udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu RL (Lietuvos Respublikos Seimas) z okazji 230-lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. – Dziękuję, że nikomu nie udało się złamać jedności narodów naszego sąsiedztwa. Dziękuję Wam za wsparcie, jakiego wspólnie udzielamy naszym białoruskim braciom – mówił Prezydent RP.

4. Konferencja prasowa prezydentów Polski i Litwy. – W związku z hybrydowym atakiem wobec Polski, Litwy, Łotwy i szeroko pojętej Unii Europejskiej oczekujemy solidarności; oczekujemy, że Rada Europejska podejmie decyzje co do dalszych sankcji wobec reżimu białoruskiego – oświadczył Prezydent Andrzej Duda w Wilnie po rozmowach z litewskim Prezydentem Gitanasem Nausėdą.

5. Inauguracja międzynarodowej konferencji w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. W Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odbyła się uroczysta inauguracja XX międzynarodowej konferencji naukowej „Wielkie Księstwo Litewskie w XVIII wieku. Świt wolności ojczyzny – Konstytucja Trzeciego Maja 1791 r. Geneza. Treść. Znaczenie” i wystawy z okazji 230-lecia uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Prezydenci Polski i Litwy – patroni wystawy – wygłosili na początku uroczystości przemówienia.